Ubezpieczenie można wykupić także na poczcie
Od tego roku rolnicy mogą wybierać oferty ochrony upraw i zwierząt gospodarskich z dopłatami budżetu państwa z większego grona ubezpieczycieli. Jako pierwsze, sezon sprzedaży polis - pod marką "AGRO Ubezpieczenia" - rozpoczęło Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
- "AGRO Ubezpieczenia" są już dostępne w ponad 1000 placówek Poczty Polskiej na terenie całego kraju. W kolejnych miesiącach liczba punktów sprzedaży będzie rosła. Ubezpieczenie upraw dostępne jest w formie gotowych pakietów - wyjaśnia Gabriel Głusek, członek zarządu TUW Pocztowe.
Senat za ustawą o ubezpieczeniach rolnych bez poprawek
- Tak przygotowana oferta pozwala łatwo dostosować zakres ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb. W wiosennym pakiecie istnieje możliwość zabezpieczenia upraw na wypadek gradu, przymrozków wiosennych, pioruna, deszczu nawalnego, obsunięcia się ziemi, huraganu, lawiny, powodzi, suszy - dodaje.
Ekspert przypomina, że w poprzednich latach uprawom najbardziej zagrażały przymrozki, grad i ulewny deszcz. Sprawcą wielu szkód były też ujemne skutki przezimowania. Zgodnie z ustawą, każdy rolnik, który pobiera dopłaty bezpośrednie ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia.
- Pula ubezpieczeń z dopłatami jest ograniczona, więc nie warto zwlekać z dopełnieniem tego obowiązku. Mamy nadzieję, że włączenie do sieci sprzedaży placówek pocztowych ułatwi rolnikom dostęp do ochrony upraw - ocenia Głusek.
Za sprawą ubiegłorocznej nowelizacji Ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty mogą sięgnąć 65 proc. Z roku na rok rośnie wśród gospodarzy świadomość konieczności i potrzeby ubezpieczania upraw.
Ubezpieczyciele szykują nową ofertę. Rolnik może tylko zyskać
W 2015 roku ochronie ubezpieczeniowej podlegało ok. 3,5 mln ha, a ubezpieczyło się 139 tys. rolników. W tym roku wzrosła liczba towarzystw sprzedających ubezpieczenia rolne z dopłatami z budżetu państwa.
"AGRO Ubezpieczenia" w ofercie ma ubezpieczenia zapewniające ochronę w zakresie: obowiązkowego oraz dobrowolnego dotowanego ubezpieczenia upraw, dobrowolnego dotowanego ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa, odpowiedzialności cywilnej związanej z posiadaniem gospodarstwa, odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczenia mienia wchodzącego w skład gospodarstwa, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków i ubezpieczeń komunikacyjnych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś