Syngenta stawia na rozwiązania cyfrowe
27 lutego w Warszawie Syngenta zaprezentowała przedstawicielom mediów rolniczych narzędzia cyfrowe do efektywnego zarządzania gospodarstwem.
O zmianach czekających rolnictwo i o zaangażowaniu firmy w nadchodzącą transformację dyskutowali Dariusz Sip - dyrektor działu środków ochrony roślin i Prezes Zarządu Syngenta Polska oraz Sylwia Kańtoch. Według Syngenty rolnictwo przyszłości musi wspierać cele klimatyczne Europy i być odporne na szereg zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, rosnące wymagania konsumentów, czy skomplikowane otoczenie prawne. Odpowiedzią na te wyzwania jest m. in. rolnictwo regeneracyjne i rozwój technologii cyfrowych. I te właśnie nowe rozwiązania firmy były wiodącym tematem tego spotkania prasowego.
Dmytro Shemet - CEO Cropwise Operations i Dominik Szymborski - ekspert Syngenty ds. rolnictwa cyfrowego zaprezentowali platformę Cropwise Operations. Jest to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem umożliwiający zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami (stacje pogodowe, maszyny rolnicze). Platforma już w tym sezonie ma być dostępna dla polskich rolników.
Praktyka dla rolnika, czyli warsztaty polowe z Syngentą
Obok Cropwise Operations Syngenta oferuje rolnikom Seed Selector, innowacyjne narzędzie pomagające w doborze właściwej odmiany kukurydzy. Jak tłumaczył Łukasz Bojkowski - dyrektor marketingu działu nasion, rekomendacja przygotowana przez Seed Selector jest skrojona „na miarę” wybranego pola i dostosowana do występujących na nim warunków glebowych. Narzędzie opiera się na kilku bazach danych, a jedną z nich są wyniki doświadczeń polowych. Seed Selector wykorzystuje także historyczne dane pogodowe z ostatniego 20-lecia i satelitarną analizę danych glebowych. Dzięki temu w kilku krokach można uzyskać informację o rekomendowanej odmianie kukurydzy firmy Syngenta,
Usługa Interra®Scan to kolejne, zaprezentowane narzędzie oparte na nowej technologii skanowania gleby. Technologia ta zapewnia najwyższą precyzję, uwzględniając aż 800 punktów referencyjnych na hektar - wyjaśniał Mark Hall - dyrektor ds. rolnictwa zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. System analizuje glebę pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich jak: tekstura czy próchnica, oraz dodatkowych parametrów, tj. zdolności wymiany kationów, dostępności wody dla roślin, wzniesień n.p.m., węgla organicznego i węgla aktywnego. Dzięki funkcji bardzo dokładnego skanowania gleby, Interra®Scan dostarcza 25 map informacji o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają dobrać optymalną dawkę wysiewu nawozów, wapna czy nasion.
Syngenta ma też swój sklep internetowy, który oferuje nasiona upraw polowych i produkty biologiczne do stosowania w rolnictwie. Dostawy realizuje magazyn firmowy, a towar dociera do rolnika najczęściej w jeden dzień roboczy - informował Tomasz Cichocki - ekspert ds. rolnictwa cyfrowego
28 lutego odbyła się międzynarodowa konferencja - Cropwise Camp, w której udział wzięli rolnicy z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii oraz przedstawiciele branży rolnej i eksperci Syngenty. Spotkanie w całości poświęcone było wykorzystaniu nowoczesnych technologii w rolnictwie. Licznie przybyli goście, mieli okazję nie tylko do wymiany informacji i doświadczeń, ale również do praktycznego zapoznania się z rozwiązaniami firmy Syngenta.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś