Skuteczniej będą walczyć z pożarami. Rośnie samochodowa flota
Do regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych trafiło właśnie 11 nowych samochodów patrolowo-gaśniczych. Auta kupiono dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Do marca przyszłego roku leśna flota przeciwpożarowa wzbogaci się o kolejne 56 aut.
Samochody odbierane są w kilku transzach - te z pierwszej jeżdżą już w toruńskiej, krakowskiej i zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Jedno z aut trafiło też do Nadleśnictwa Rytel, najbardziej poszkodowanego przez nawałnicę, która przeszła nad Borami Tucholskimi w sierpniu 2017 r.
Tyle gruntów Lasy Państwowe przekazały na program Mieszkanie plus
Samochody patrolowo-gaśnicze to wielozadaniowe terenówki typu pick-up, ze specjalną zabudową przystosowaną do montażu zestawu gaśniczego i zbiornika na wodę o pojemności 400 l. Na dodatkowym wyposażeniu auta jest też podręczny sprzęt gaśniczy m.in. hydronetki, szpadle, węże oraz pilarka - informuje internetowa strona firmy.
W przeciwieństwie do ciężkich lub średnich samochodów używanych przez Straż Pożarną atutem tych aut jest waga i lepsze możliwości poruszania się po drogach nieutwardzonych oraz w miejscach, które leżą poza zasięgiem cięższych pojazdów.
Nadleśnictwa, które otrzymają nowe samochody, w większości zaliczają się do najwyższej, I kategorii zagrożenia pożarowego. Jednym z nich jest Nadleśnictwo Żagań, gdzie wybucha średnio 30 pożarów rocznie.
Lasy Państwowe zbudują drewniane domy do wynajęcia
Koszt jednego samochodu wraz z wyposażeniem (m.in. agregat, zbiornik, węże) wynosi ok. 170 tys. zł. Wszystkie pojazdy są przeznaczone do patrolowania, samodzielnego gaszenia pożarów lasu w fazie początkowej (w szczególności pożarów pokrywy gleby), dogaszania pożarzysk, kontroli innych zagrożeń pożarowych występujących w bliskim sąsiedztwie lasów, a także do prowadzenia wspólnych działań z jednostkami PSP na terenach leśnych.
Patrole obszarów leśnych odbywają się w okresie podwyższonego zagrożenia pożarowego, który trwa od marca do października.
Zakup lekkich samochodów o funkcji patrolowo-gaśniczej stanowi część większego projektu ochrony przeciwpożarowej, na który Lasy Państwowe uzyskały wsparcie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Bierze w nim udział 135 z 430 nadleśnictw w całej Polsce.