Rolnictwo przyszłości. Bayer udostępnił aplikację xarvio Field Manager
Firma Bayer wprowadziła na rynek aplikację xarvio Field Manager w pięciu krajach - Niemczech, Francji, Austrii, Polsce i na Ukrainie - dla pszenicy, jęczmienia, rzepaku oraz ziemniaka.
To nowe cyfrowe rozwiązanie, pomagające rolnikom w zaawansowanej ochronie upraw oraz przewidywaniu wystąpienia zagrożeń ze strony agrofagów na ich polach.
Nowe narzędzie pomoże w utrzymaniu dobrego stanu upraw, udzielając wskazówek dotyczących terminów i właściwego dawkowania środków ochrony roślin.
Delaro® 325 EC i Variano®Xpro 190 EC – innowacyjne fungicydy zbożowe firmy Bayer w jednym programie
- xarvio Field Manager umożliwia rolnikom bardziej proaktywne podejście do zarządzania uprawami, aby stale wyprzedzać o krok szkodniki i choroby - mówi Andree-Georg Girg, dyrektor w Bayer Digital Farming.
- Ponieważ aplikacja Field Manager jest dostępna również w wersji na smartfony, rolnicy w każdej chwili mają dostęp do bieżących informacji na temat stanu pól i otrzymują powiadomienia o zbliżaniu się odpowiedniego terminu dla zapewnienia ochrony ich uprawom - jedynie na tych polach, na których jest to konieczne, i w odpowiedniej dawce - dodaje.
- Aplikacja Field Manager na smartfony dzięki wszystkim swoim funkcjom - pomoże rolnikom zwiększyć wydajność pracy, oszczędzić pieniądze i czas - zaznacza Andree-Georg Girg.
Nagroda AgroBioTop przyznana
Funkcja "Terminarz zabiegów" ustala właściwy moment zastosowania środka ochrony roślin, powiadamiając rolników o zagrożeniach z odpowiednim wyprzedzeniem, aby ograniczyć ryzyko rozwoju chorób i szkodników. Przetwarza wszystkie dostępne dane z pola i wykorzystuje sprawdzone moduły do ścisłego monitorowania zagrożeń określonymi agrofagami.
Funkcja "Status" umożliwia rolnikom sprawdzanie stanu ich pól w dowolnym momencie. Na ekranie smartfona wyświetlane są wszystkie przydatne informacje "w pigułce" - zagrożenie chorobami i atakiem szkodników, fazy wzrostu, szczegółowe dane o bieżącej i prognozowanej pogodzie.
Aplikacja wysyła również przypomnienia o konieczności podjęcia działań w odpowiednim momencie i miejscu.
Funkcja "Opryskiwania strefowego" (w Polsce będzie dostępna w 2019 r.) precyzyjnie ustala właściwą dawkę dla określonych części pola. Często uaktualniane obrazy satelitarne są przetwarzane w celu określenia stref wegetacyjnych na polu, a dla każdej strefy wyliczana jest optymalna dawka produktu.
Bayer przejmuje Monsanto. Nie będzie nowych upraw GMO w Europie
- xarvio Field Manager to wartościowy system wsparcia w podejmowaniu decyzji, przeznaczony dla rolników. Dostarcza dostosowanych do danego pola wskazówek dotyczących terminów i dawkowania środków ochrony roślin. Zapewniając prognozy warunków pogodowych mających wpływ na opryskiwanie oraz informacje o rozwoju chorób i szkodników na polu, pomaga ponadto zmniejszyć element niepewności w procesie podejmowania decyzji - podkreśla Beate Wolter, odpowiedzialna za produkt Field Manager.
W poprzednim roku aplikację Field Manager przetestowało ponad 500 rolników z całego świata i wyniki były niezwykle przekonujące.
Bardziej ukierunkowane zastosowanie dzięki mapom zmiennego dawkowania produktów oraz optymalizacja strategii ochrony roślin umożliwiły rolnikom skuteczniejsze zwalczanie szkodników i chorób, co przełożyło się na wzrost rentowności o 65 zł na hektar.
Drony wielkości owadów zapylają już rośliny
Prosta instalacja
Rolnicy w łatwy sposób mogą korzystać z xarvio Field Manager na swoim komputerze i smartfonie. Wystarczą tylko trzy proste kroki do uruchomienia aplikacji:
1. Rejestracja na komputerze na stronie https://www.xarvio.com
2. Uzupełnienie informacji o gospodarstwie i polach w wersji komputerowej
3. Pobranie aplikacji mobilnej i zalogowanie się używając loginu FIELD MANAGER. Informacje będą automatycznie zsynchronizowanie z kontem internetowym.
W najbliższych latach należy się spodziewać rozszerzenia aplikacji Field Manager o inne funkcjonalności, uprawy i kraje.
Choroby i szkodniki analizowane w modelach ryzyka xarvio Field Manager:
Uprawa |
Choroby i szkodniki
|
---|---|
Pszenica ozima: |
łamliwość podstawy źdźbła, mączniak prawdziwy, rdza żółta, rdza brunatna, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew, Brunatna plamistość liści (DTR) i Fuzarioza kłosa |
Jęczmień ozimy: |
plamistość siatkowa, pasiastość liści, Ramularia, mączniak prawdziwy i rdza jęczmienia |
Ziemniaki: | zaraza ziemniaka |
Rzepak: |
słodyszek rzepakowy, chowacz brukwiaczek, chowacz podobnik, chowacz czterozębny, pryszczarek kapustnik |