Produkcja rolna w Polsce będzie rosnąć czy maleć?
Podczas 6. edycji Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie 3 grudnia 2022 r. odbyła się konferencja pt. Rolnictwo polskie dziś a przyszłość poszczególnych branż w Polsce - rozwój czy spadek produkcji? Pierwszy panel był poświęcony produkcji roślinnej.
Moderator panelu był Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Problemy produkcji zbóż scharakteryzował Marcin Gryn rolnik spod Zamościa, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Dużo gorzkich słów padło pod adresem rządzących w kontekście chaosu na rynku ziarna wywołanego przez potężny import ziarna z Ukrainy. Ciepią na tym przede wszystkim producenci ziarna kukurydzy.
Arkop na WRiE SGGW
O stanie produkcji buraków cukrowych mówił prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Krzysztof Nykiel. Stwierdził, że ograniczenie powierzchni uprawy buraka cukrowego w tym roku było spowodowane niską jego opłacalnością w 2021 r. Jako główne problemy sektora wskazał coraz uboższy asortyment substancji czynnych dopuszczonych do stosowania w uprawie buraka oraz brak stabilności warunków produkcji. Krzysztof Nykiel wyraził też nadzieję na zwiększenie areału uprawy buraka cukrowego w naszym kraju do 250 tys. ha.
Kłopoty sadowników przybliżył prezes Związku Sadowników RP i poseł Mirosław Maliszewski. Zwrócił uwagę na drastyczny wzrost cen produkcji, w tym cen energii elektrycznej. Jego zdaniem przechowanie 1 kg jabłek do początku grudnia w związku ze wzrostem cen prądu generuje wzrost kosztów produkcji o 0,30-0,50 zł. Podkreślił, że obecne problemy ze eksportem jabłek wynikają nie tylko z wojny na Ukrainie i zamkniętym rynkiem rosyjskim i białoruskim.
Pośrednim następstwem wojny jest też fakt, że naszych owoców nie można też sprzedać w Egipcie. Tamtejszy rząd ogranicza bowiem możliwość wymiany swojej waluty na dolary i euro, a przeznacza ją na zakup ziarna zbóż, kosztem owocem i warzyw.
O rynku rzepaku mówił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. W swoim wystąpieniu nawiązał do zmian w udzielaniu dopłat bezpośrednich i wprowadzeniu od przyszłego roku ekoschematów.
W Instytucie Rolnictwa SGGW uczczono pamięć wybitnych chemików rolnych
W końcowej części panelu głos zabrał dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW, który zachęcał do studiowania na najstarszym wydziale rolniczym w kraju – Wydziale Rolnictwa i Ekologii (WRiE) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie. Jego początki sięgają 1906 r., a SGGW - 1816 r. Stwierdził, że Wydział umiejętnie łączy tradycję z nowoczesnością.
Programy kształcenia są systematycznie dostosowywane do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Nieocenioną pomocą w tym zakresie służą interesariusze zewnętrzni, do grona których należą m.in. Tadeusz Szymańczak oraz Krzysztof Nykiel.
Oprócz kierunku Rolnictwo WRiE prowadzi kształcenie na dwóch innych kierunkach: Inżynierii ekologicznej oraz Ekologicznym rolnictwie i produkcji żywności. Mówca z satysfakcją odnotował fakt obecności na sali zarówno absolwentów, jak i obecnych studentów kierunku Rolnictwo.
Tegoroczna edycja targów rozpoczęła się w piątek 2 grudnia i potrwa do niedzieli 4 grudnia br.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz