Agrimet na WRiE SGGW
W dniu 29 maja 2024 r. studenci kierunku Rolnictwo Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie wysłuchali wykładu dotyczącego tendencji w konstruowaniu narzędzi do uprawy gleby. Prelekcję przeprowadził Aleksander Modzelewski (Agrimet). Spotkanie odbyło się w ramach zajęć ze Szczegółowej uprawy roślin.
Aleksander Modzelewski przedstawił historię firmy. Spółka Agrimet wywodzi się z rejonu Gołdapi, który charakteryzuje się bardzo trudnymi warunkami glebowymi, co wymusza konieczność stosowania wydajnych narzędzi o bardzo dobrej jakości. Właściciele firmy są też rolnikami.
O hybrydowej ochronie upraw rolniczych na WRiE SGGW
Impulsem do rozpoczęcia produkcji maszyn Agrimet był zakup dużego ciągnika przegubowego. Stał się on główną maszyną do uprawy w ponad 1500-hektarowym gospodarstwie, przy którym powstała firma Agrimet.
Oferta maszyn dostępnych na rynku, a także względy ekonomiczne nie pozwalały na satysfakcjonujący wybór maszyn uprawowych do zakupionego ciągnika. Takich, które sprawdziłyby się w trudnych warunkach glebowych gospodarstwa. Wówczas, metodami gospodarczymi, jeszcze bez zakładu produkcyjnego i specjalistycznych maszyn, został zbudowany agregat uprawowy, składający się z: dużej, zrywającej ściernisko sekcji talerzowej, mieszającej sekcji zębowej, sekcji zagęszczającej i doprawiającej sekcji talerzowej. Założeniem było przygotowanie gleby do siewu po żniwach za jednym przejazdem uprawowym. Zbudowany w ten sposób agregat o szerokości roboczej 6 m i łącznej długości ponad 11 m do dzisiaj pracuje w Gospodarstwie w Babkach.
W kolejnej części prelegent przybliżył ofertę firmy, która obejmuje narzędzia mające sprawdzać się w zróżnicowanych warunkach glebowych, pozwalające na szybką i wydajną uprawę. Są to: brony talerzowe zawieszane i zaczepiane, kultywatory, głębosze, wały do pryzm kiszonkowych.
Instytut Rolnictwa na Dniach SGGW
Ciekawym rozwiązaniem jest maszyna do punktowego zbioru kamieni. Maszyna posiada niezwykle łatwy system montażowy. Dzięki swojej dedykowanej konstrukcji współpracuje z każdym typem ładowarki oraz ciągnikiem wyposażonym w TUR. W procesie sitowania (oddzielania od siebie obiektów) solidny, obracany hydraulicznie kosz szybko i skutecznie oddziela kamienie od gleby.
Prezentowane treści wywołały wiele pytań oraz ożywioną dyskusję wśród uczestników wykładu.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz