Producenci środków ochrony roślin odczuwają skutki suszy
2015 rok niemal w całym kraju upłynął pod znakiem katastrofalnej suszy, która w rolnictwie spowodowała straty szacowane na kilka miliardów złotych.
- Deficyt wody spowodował spustoszenie szczególnie w uprawach kukurydzy. Tu naprawdę można mówić o katastrofie - przyznał Jacek Brol, kierownik działu marketingu firmy BASF Crop Protection Polska.
BASF Polska ma nowego dyrektora zarządzającego
Im rolnicy mają mniej w kieszeni, tym bardziej oszczędzają. W rezultacie rynek środków ochrony roślin w Polsce, którego wartość szacuje się na 2,5 mld zł praktycznie nie zanotował wzrostu, a w niektórych segmentach zaliczył solidne spadki.
Do zdecydowanych sukcesów BASF Crop Protection Polska w mijającym roku, Jacek Brol zaliczył m.in. dalszy rozwój segmentu fungicydów zbożowych, większe zainteresowanie technologią Clearfield, a także rozwój produktu Caryx oraz "mocne wprowadzenie na rynek Cabrio Duo".
Przyszły rok to niewiadoma
BASF sponsoruje projekt badawczy dotyczący uprawy w kosmosie
- Wiele osób zastanawia się, czy w tej sytuacji rolnictwo ma przyszłość. Odpowiadam im wtedy, że jak najbardziej. Trzeba pamiętać, że fundamenty funkcjonowania są niezmienne, tak samo jak potrzeby żywnościowe. Na świecie przybywa ludzi, a więc tym samym wzrastają potrzeby żywnościowe. Także polscy rolnicy będą musieli temu sprostać - zaznaczył Jacek Brol.
Można pokusić się o prognozę, że w przypadku zbóż w 2016 r. ceny pozostaną bez większych zmian, ale "zwiększone możliwości eksportowe mogą wpłynąć na lekkie podwyżki".
W przypadku rzepaku relatywnie wysokie ceny nasion i niższy poziom zasiewów mogą zachęcić wiosną do uprawy rzepaku jarego.
150 lat BASF. Koncern świętuje jubileusz także w Polsce
Wkrótce startuje Akadenia
Podczas spotkania z dziennikarzami Jarosław Muczek z BASF Crop Protection przypomniał, że już 12 stycznia 2016 r. rusza trzecia edycja Agro Akademii BASF. - Ten projekt to największe przedsięwzięcie edukacyjne w polskim rolnictwie - zaznaczył Muczek.
Projekt bazuje na dobrej współpracy partnerów z różnych segmentów rynku agro: Limagrain (nasiona), K+S (nawozy mineralne), ADOB (nawozy dolistne), POLCALC (nawozy wapniowe), BASF (środki ochrony roślin) oraz John Deere (nowoczesne maszyny rolnicze).
Akademia to 14 konferencji zimowych i 11 warsztatów polowych w maju przyszłego roku. Całemu projektowi w przyszłym roku będzie towarzyszył motyw przewodni, którym będzie: "Agrotechnika kontra susza, czyli jak zneutralizować skutki suszy poprzez właściwy siew, nawożenie, ochronę i właściwy sprzęt". Więcej na temat Akademii znajdziesz tutaj