Polski patent pomaga lepiej chronić żywność

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-05-2016,11:15 Aktualizacja: 22-05-2016,11:17
A A A

Z rozwiązania stworzonego przez polski startup korzystają już francuskie restauracje, apteki, szpitale, producenci żywności czy firmy logistyczne. Teraz firma chce podbić rodzimy rynek. 

W wielu branżach jedną z głównych kwestii są warunki, w jakich można przechowywać produkty. W gastronomii, przetwórstwie, handlu, transporcie czy medycynie bieżąca kontrola temperatury pozwala na utrzymanie dobrej jakości składowanych towarów.

Takie kategorie produktów jak żywność czy farmaceutyki wymagają nie tylko odpowiedniej temperatury transportu i przechowywania, ale przede wszystkim bieżącej kontroli nad jej utrzymaniem, co stanowi szczególne wyzwanie na masową skalę, np. w supermarketach czy chłodniach.

Saszetka Eten, owoce, warzywa, sadownictwo, eksport, Wietnam, produkcja

50 dni transportu polskich jabłek do Wietnamu i sukces

Po blisko dwóch miesiącach transportu morskiego i lądowego dotarła do Wietnamu dostawa jabłek odmiany Mutsu wyprodukowanych w jednym z gospodarstw sadowniczych koło Radomia. Na czas transportu owoce zostały zabezpieczone saszetkami...
Dotychczas kontrolę nad temperaturą mieli pracownicy, których zadaniem była dbałość o to, by utrzymywać stałą wartość chłodu bądź ciepła. Wymagało to bieżącego nadzoru. Są jednak dni, gdy sklepy są nieczynne, a ewentualna awaria czy zmiana temperatury może  spowodować spore straty w towarze.

Nad stworzeniem prostego w obsłudze i intuicyjnego systemu nadzoru temperatury pracował polski startup, Blulog, który rozpoczął od promowania produktu na rynku francuskim w 2014 roku. Okazało się, że rozwiązaniem polskich konstruktorów jest spore zainteresowanie, co zaowocowało kontraktami z branżami gastronomiczną, logistyczną, farmaceutyczną czy rolniczą.

Sukces na rynku francuskim startup chce powtórzyć w Polsce. Obecnie, we współpracę z firmą Blulog, już weszły niektóre polskie firmy, m. in. sieci detaliczne, hurtownie farmaceutyczne, szpitale czy instytuty.

etylen, transport owoców, sadownictwo, eksport, Saszetka Eten

Saszetka Eten, czyli rewolucja w transporcie owoców

Firma Pomona Company Ltd z Żyrardowa opracowała wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach zupełnie nowy produkt - Saszetkę Eten. Pozwala sadownikom i eksporterom na bezpieczny transport jabłek oraz innych owoców...
Innowacyjny system stworzony przez Blulog opiera się na elementach wielkości karty płatniczej i służy do rejestracji bieżącej temperatury w czasie rzeczywistym, emitując drogą radiową zaszyfrowane dane o temperaturze.

Urządzenie umieszcza się w docelowym miejscu, np. w lodówce, chłodni czy samochodzie dostawczym. Następnie, za pomocą koncentratora, dane są dostarczane do bazy danych w chmurze obliczeniowej i widoczne w aplikacji BluConsole, która umożliwia podgląd lub konfigurację systemu. W rezultacie na bieżąco można śledzić temperaturę, niezależnie od miejsca aktualnego pobytu, ale także bezpośrednio reagować na sygnały wysyłane przez system.

- Żywność czy lekarstwa są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury zarówno podczas produkcji, jak i transportu czy przechowywania. Aplikacja BluConsole informuje, wysyłając SMS-y czy e-maile, o wszelkich zmianach, zapisuje historię, a w efekcie pozwala zabezpieczyć produkty - mówi Zbigniew Bigaj, założyciel marki Blulog.

Drugą istotną funkcjonalnością dostępną dzięki technologii marki Blulog, jest możliwość montowania dedykowanych QR kodów, np. w sklepowych lodówkach czy chłodniach. W efekcie klienci zainteresowani tym, czy dane produkty były przechowywane w odpowiedniej temperaturze, mogą zapoznać się z jej aktualną wartością oraz całą historią składowania.

owoce, warzywa, zdrowie, dieta, odżywianie, żywność, sok, mus, jabłko

Ekspert: za mało owoców i warzyw w polskiej diecie

Dieta Polaków jest uboga w warzywa i owoce, zwłaszcza za mało wypijamy soków i musów - uważa dietetyczka Agata Ziemnicka-Łaska. Z badań konsumenckich wynika, że pijemy mniej soków i nektarów niż mieszkańcy wielu...
- Wiele produktów jest bardzo wrażliwych na zmiany temperatur. Przykładem mogą być mrożonki, które powinny być przechowywane w -18˚C, zatrzymując rozwój mikrobów. Z kolei ryby czy mięso trzymane w złych warunkach są podatne na rozwój mikroorganizmów Listeria, które w 10˚C co 6 godziny podwajają swoją populację - dodaje Jeremy Laurens z Blulog.

Jak zaznacza, świadomość społeczna na temat jakości produktów rośnie, a klienci rzadko mają szansę sprawdzić, czy dany artykuł był przechowywany w odpowiedniej temperaturze.

- To szczególna wartość dla tych przedsiębiorstw, którym zależy na proklienckim podejściu. Możliwość weryfikacji warunków przechowywania żywności przez kupującego, bezpośrednio w sklepie, to dowód na transparentność i wysoką jakość obsługi oferowaną przez firmę - dodaje. Przykładem zastosowania produktu może być działający we Francji system Coldfinder.

eksport, agrobiznes, przedsiębiorcy rolni, małopolskie, Małopolska, Kraków, Nowy Sącz, Tarnów

Eksport spada, ale firmy z optymizmem patrzą w przyszłość

Zgodnie z "Raportem o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015" autorstwa ekspertów Banku Pekao SA małopolscy mikro i mali przedsiębiorcy są w nieco lepszych nastrojach niż w ubiegłym roku. Najbardziej zadowoleni są właściciele...
Bezprzewodowy monitoring temperatury na polskim rynku nie jest jeszcze spopularyzowany. Jego rozwój pozwoli nie tylko lepiej i sprawniej nadzorować firmom własny asortyment, ale wpłynie również na większą kontrolę, np. sklepów, których obowiązkiem jest dbałość o jakość produktów.

Klientami marki Blulog we Francji są sieci gastronomiczne, detaliczne i farmaceutyczne, producenci ryb, lodów, jogurtów, serów, apteki czy  firmy logistyczne. W Polsce z autorskich rozwiązań Blulog korzystają m.in. największe sieci hurtowni artykułów spożywczych i farmaceutycznych czy instytuty przyrodnicze.

- System, który eksploatujemy, spełnia dwa zadania. Pierwsze to monitorowanie procesów chemicznych. Drugie jest związane z odciążeniem pracowników ochrony. Ze względu na fakt, że jesteśmy zakładem pracy chronionej, ułatwia to naszym pracownikom odczytywanie parametrów - tłumaczy przedstawiciel przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego IMPULS, które także korzysta technologii Blulog.

Blulog jest polsko-francuską firmą. Polscy konstruktorzy od wielu prowadzą badania na rozwojem  technologii M2M. W efekcie marka tworzy rozwiązania monitoringu za pomocą urządzeń wielkości karty kredytowej o precyzyjnych i unikalnych funkcjach.

Poleć
Udostępnij