Mastitis pozostawia wciąż więcej pytań niż odpowiedzi
- Chcemy poruszyć kwestie jak wykorzystać informacje które są na fermie aby skutecznie zwalczać najcięższą chorobę zawodową krów czyli mastitis - mówił Sławomir Losiak z firmy Hypred otwierając Akademię Hypred, która w dniach 1 - 2 lutego odbyła się w Licheniu Starym w woj. wielkopolskim.
Mastitis było głównym zagadnieniem Akademii. Jednak zanim jej uczestnicy wysłuchali wystąpienia dotyczącego zapalenia wymienia u krów Mateusz Pawlikowski z firmy Magnus przedstawił temat dotyczący mycia i dezynfekcji obiektów inwentarskich na przykładzie kurników.
Skup mleka rośnie. Podobnie jego cena
- Po skończonym rzucie obiekt jest czyszczony, usunięty zostaje pomiot kurzy a wszystkie poidła i karmidła zostają zabezpieczone. W zależności z jakich materiałów są wykonane elementy kurnika używamy do mycia środka pianowego zasadowego myjąco-dezynfekującego na bazie chloru lub bez niego - mówił Mateusz Pawlikowski.
Biofilm to pozostałości po lekach i witaminach, które osadzają się wewnątrz systemu pojenia, które należy usunąć. W tym celu można go wypłukać środkiem zasadowym niepieniącym na bazie chloru lub bez jego udziału.
- Ważnym elementem jest również odkamienianie oraz dezynfekcja linii pojenia. W pierwszym przypadku należy ją wypłukać środkiem kwaśnym nie pianowym a w drugim środkiem kwaśnym na bazie kwasu nadoctowego - tłumaczył Pawlikowski.
Obiekt, w tym wypadku kurnik, należy także zamgławić. W tym celu można użyć środek Hypred Force 7 z czterema litrami wody na 1000 metrów sześciennych i jednym kilogramem nośnika, którym najczęściej jest glikol dwuetylowy.
Na mleku można dziś zarobić, ale problemów nie brakuje
- Co to są komórki somatyczne? - pytał uczestników Akademii dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W 90 proc. stanowią je białe ciałka krwi. Im większy mamy stan zapalny wymienia tym jest ich więcej.
- Mleko w zbiorniku zbiorczym, które zawiera 400-500 tysięcy komórek somatycznych to nie jest mleko, ale wydzielina zapalna. Tak powinniśmy je nazywać - mówił Smulski.
Dlaczego liczba komórek somatycznych w mleku (LKS) jest taka ważna? Ponieważ mamy normę unijną wynoszącą 400 tysięcy w jednym mililitrze, do której musimy się stosować. Ponadto cena mleka, które zawiera więcej komórek jest niższa.
- W zbiorniku zbiorczym na mleko tzw. tanku LKS powinien wynosić 200 tys./ml. Ten próg jest uznany na całym świecie. Z kolei dla mleka ćwiartkowego progiem jest 100 tys./ml. Jeśli tak jest to wiemy, że nic złego się nie dzieje - mówił Sebastian Smulski.
Producenci mleka mają swoje żniwa. Ceny surowca rekordowe
Mastitis może również się pojawiać w efekcie uszkodzenia strzyków przez wadliwie działający sprzęt udojowy. Dlatego powinien on być odpowiednio serwisowany i nadzorowany.
Dr Sebastian Smulski zaprezentował i omówił również zestaw do szybkiego rozpoznawania drobnoustrojów wywołujących mastitis u krów mlecznych. Jest to PM test czyli Mastitis Diagnostic Set.
- Po co nam ten test? Przecież możemy leczyć krowy. Otóż zbliża się ograniczenie stosowania antybiotyków. Za chwilę lekarz weterynarii będzie się musiał tłumaczyć z ich użycia. Dlatego musimy wiedzieć jaki mamy rodzaj bakterii na fermie aby odpowiednio nacelować leczenie i nasze postępowanie - tłumaczył Smulski.
Badanie polega na wykonaniu posiewu pobranego z chorej ćwiartki mleka na płytkę. Analiza wyniku sprowadza się wyłącznie do tego jaki kolor wygenerował dany patogen. Na przykład Streptococcus uberis daje kolor granatowy, a Streptococcus dysgalactiae barwi się na kolor truskawkowy.
- Test PM umożliwia identyfikację barwną ponad 30 rodzajów patogenów gruczołu mlekowego. Ta diagnostyka pozwala na minimalizowanie kosztów leczenia przy cenie jednostkowej testu wynoszącej 13,5 zł - podsumował Sebastian Smulski.