Krzem na zwiększenie tolerancji na czynniki stresowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
13-05-2020,10:10 Aktualizacja: 19-05-2020,8:14
A A A
Nieprzewidywalność warunków pogodowych i nakładające się na siebie niekorzystne zjawiska, takie jak deficyt wody, znaczne wahania temperatur dzień-noc i niekorzystny rozkład opadów, są czynnikami silnie wpływającymi na kondycję roślin uprawnych. Stąd też niezbędne jest wykorzystanie dostępnych środków, aby dobrze przygotować uprawy do wzrostu i rozwoju w niekorzystnych warunkach. Jednym z pierwiastków, który wpływa pozytywnie na ogólną kondycję i wigor roślin, jest krzem. Jego dostarczanie przynosi uprawom liczne korzyści.
 
Krzem to powszechnie występujący w skorupie ziemskiej pierwiastek. W zależności od rodzaju gleby, stanowi od 5 do aż 40% jej składu w formie dwutlenku krzemu. Niestety, pula krzemu, z którego mogą korzystać rośliny jest niewielka.
 
Ciech Sarzyna, strategia firmy Ciech Sarzyna, nowe produkty firmy Ciech Sarzyna, Chwastox, ochrona kukurydzy, fungicydy

Ciech Sarzyna o strategii firmy i nowych produktach

20 lutego w Serocku (woj. mazowieckie) podczas dorocznego spotkania z cyklu „Biznesplon”, firma Ciech Sarzyna przedstawiła ofertę produktową na nowy sezon oraz ambitne plany rozwojowe. Pochwaliła się też dotychczasowymi...
W roztworze glebowym, z którego pobierana jest większość składników pokarmowych, występuje płynna forma krzemu - kwas krzemowy, który bardzo łatwo wchodzi w reakcje i tworzy nierozpuszczalne polimery m.in. z glinem. 
 
Na ilość dostępnego dla roślin krzemu wpływa temperatura, ale ilość jego wolnej formy zależy głównie od odczynu gleby i zawartości próchnicy. Z tego powodu rośliny często nie mogą skorzystać z obecności tego pierwiastka w naturalnej formie i niezbędne jest zastosowanie nawozu zawierającego przyswajalną formę, np. nawozu dolistnego Ciech Sarzyna - Sarmin maKSi.
 
- Krzem w łatwo przystępnej dla roślin formie, jak w preparacie Sarmin maKSi, zwiększa tolerancję roślin na biotyczne i abiotyczne czynniki stresowe oraz polepsza efektywność gospodarki wodnej, co jest kluczowe w trudnych warunkach pogodowych. Pozytywny wpływ Sarmin maKSi na rośliny uprawne został potwierdzony w licznych badaniach naukowych zarówno własnych, jak i prowadzonych przez niezależne instytucje i ekspertów. O wpływie nawozu Sarmin maKSi na ochronę potencjału plonotwórczego m.in. buraka cukrowego, świadczą badania, które zostały opublikowane w trakcie 60. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin PIB - mówi Bartosz Waniorek, product manager z Działu Marketingu w Ciech Sarzyna.
 
Grupa Ciech, Ciech Sarzyna, rozwój biznesu Agro w Rumunii, Proplan, środki ochrony roślin

Ciech rozwija swoją działalność w Rumunii

Ciech kontynuuje ekspansję zagraniczną w biznesie agro. Dzięki przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin - firmy Proplan, grupa jest dziś obecna ze swoją ofertą w ponad 50 krajach całego świata.    Jednym z...
W warunkach stresowych dochodzi do większej ekspresji genów odpowiedzialnych za transport krzemu. Co więcej, rośliny uprawiane przy dostatecznej ilości krzemu nie redukują masy, a nawet ją zwiększają. Poprzez pośrednie oddziaływanie krzemu, stwarzane są lepsze warunki do rozwoju roślin - dzięki niemu rośliny m.in. zwiększają pobieranie wapnia, fosforu oraz potasu, który odpowiada za prawidłową gospodarkę wodną. Tym samym, pod wpływem lepszego odżywienia roślin krzemem, zmniejsza się transpiracja i łatwiej pobierana jest woda. 
 
Sarmin maKSi to nawóz dolistny, który zawiera 150 g krzemu w 1 l. Korzystnie wpływa na efektywność gospodarki wodnej poprzez synergistyczne działanie krzemu i potasu. Podnosi także wysycenie roślin krzemem, co z kolei przekłada się na usztywnienie łodygi (źdźbła), utrudnienie żerowania szkodników oraz zmniejszenie tempa rozwoju infekcji. Dodatkowo, w celu optymalnego i szybkiego przemieszczenia krzemu w całej roślinie, do nawozu dodano potas, który jest bardzo ważnym makroskładnikiem dla roślin uprawnych. Dodatek tego łatwo przyswajalnego dla roślin pierwiastka pozwala efektywniej rozprowadzić krzem w roślinie - wskazuje firma Ciech Sarzyna w informacji prasowej. 
 
Poleć
Udostępnij