20 lutego w Serocku (woj. mazowieckie) podczas dorocznego spotkania z cyklu „Biznesplon”, firma Ciech Sarzyna przedstawiła ofertę produktową na nowy sezon oraz ambitne plany rozwojowe. Pochwaliła się też dotychczasowymi osiągnięciami.
Wojciech Babski, prezes firmy Ciech Sarzyna podkreślił, że spółka realizuje obecnie największy w swojej historii plan inwestycyjny w nowe produkty, napędzany przez innowacje opracowywane we własnym, nowoczesnym laboratorium badawczo-rozwojowym. W tym roku otrzymało ono prestiżowy certyfikat GLP, który potwierdza wysoką jakość i wiarygodność uzyskiwanych wyników badań.
Cztery tegoroczne nowości są już na rynku. Na rejestrację w bieżącym roku czeka kolejnych 8-12 produktów, a za 2-3 lata CIECH Sarzyna chce mieć w swoim portfolio kompleksową ofertę dotyczącą ochrony zbóż, rzepaku i kukurydzy. Zakłady...
Ciech Sarzyna chce proponować rolnikom kompleksowe rozwiązania do ochrony najważniejszych upraw rolniczych, m.in. zbóż, rzepaku i kukurydzy. W tym celu firma zamierza w jeszcze większym stopniu korzystać z wiedzy i doświadczenia siostrzanej spółki Proplan z siedzibą w Hiszpanii, którą przejęła w 2018 r. Planuje przenieść jej produkcję do zakładu w Nowej Sarzynie.
Jak wskazywał prezes Babski, Proplan to firma o szerokim asortymencie substancji aktywnych, zwłaszcza insektycydowych, z dostępem do rynków na trzech kontynentach.
Obecnie Ciech Sarzyna sprzedaje swoje produkty w 50 krajach na wszystkich kontynentach, ale docelowo chce działać w ponad 60 krajach. W ostatnich latach przychody Spółki z eksportu wzrosły 3,5-krotnie, a środki ochrony roślin z Nowej Sarzyny trafiły na tak odległe rynki jak: australijski, kanadyjski czy tajlandzki.
Jacek Skwira, dyrektor marketingu strategicznego i zarządzania portfelem produktów w Ciech Sarzyna przedstawił dane nt. rynku środków ochrony roślin w Polsce. Wynika z nich, że w ub.r. wzrósł on o 2,7%. Najbardziej rynek ziemniaka (12,6%) i buraka cukrowego (12,4%), a następnie kukurydzy (6,1%), zbóż (3,7%) oraz rzepaku (1,2%). Natomiast spadek nastąpił w sprzedaży środków dla sadownictwa (o 9,4%) i warzywnictwa (o 4,4%).
Ciech kontynuuje ekspansję zagraniczną w biznesie agro. Dzięki przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin - firmy Proplan, grupa jest dziś obecna ze swoją ofertą w ponad 50 krajach całego świata. Jednym z...
- Po raz pierwszy wartość rynku fungicydów przekroczyła wartość rynku herbicydów - podkreślał dyrektor Skwira. Jak wskazywał jednak, firma Ciech Sarzyna ma powody do dumy, ponieważ w ubiegłym sezonie co trzeci hektar zbóż uprawianych w Polsce traktowany był herbicydami Chwastox.
Chwastox w nowej odsłonie
Bartosz Waniorek, product manager w firmie Ciech Sarzyna omówił wiosenne odchwaszczanie zbóż preparatami marki Chwastox. Wskazał przy tym, że kilka z nich uzyskało rozszerzenie rejestracji, pod względem gatunków zwalczanych chwastów, jak i gatunków zbóż, w których mogą być stosowane.
Więcej chwastów zwalczy m.in. herbicyd Chwastox Extra 300 SL. Do dotychczasowych dołączyły: gorczyca polna, kurzyślad polny i wilczomlecz obrotny. Chwastox Nowy Trio 390 SL można teraz stosować dodatkowo w jęczmieniu ozimym i w pszenżycie jarym. Zwalczy o 5 chwastów więcej niż do tej pory, a dokładniej: rumian polny, komosę białą, dymnicę pospolitą, iglicę pospolitą oraz szarłat szorstki.
Chwastox Turbo 340 SL uzyskał dodatkową możliwość stosowania w jęczmieniu ozimym, pszenicy jarej i pszenżycie jarym oraz zwalczania 14 chwastów. W przypadku preparatu Chwastox D 179 SL, etykieta rejestracyjna została rozszerzona o możliwość stosowania w pszenżycie ozimym, jęczmieniu ozimym, życie, jęczmieniu jarym, pszenicy jarej i owsie, a spektrum zwalczanych chwastów wzrosło aż o 10 gatunków.
Piotr z Ozorkowa został głównym laureatem wielkiej loterii Chwastox, organizowanej przez Ciech Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Tegoroczny zwycięzca otrzymał voucher na opryskiwacz polowy o wartości...
Waniorek zwrócił uwagę, że do oferty firmy Ciech Sarzyna dołączył nowy herbicyd przeznaczony do zwalczania chwastów jednoliściennych w zbożach ozimych i jarych - Fenuxar 69 EW (fenoksaprop-P-etylu). W zbożach jarych (pszenica, jęczmień) będzie można go stosować łącznie z preparatem Chwastox Turbo 340 SL, w celu uzupełnienia ochrony przeciwko chwastom dwuliściennym. Natomiast w zbożach ozimych (pszenica, pszenżyto) łącznie z preparatem Ambasador 75 WG.
Ochrona i dokarmianie kukurydzy
Przedstawiciel Ciech Sarzyna opowiedział także, jak skutecznie planować technologię ochrony kukurydzy w oparciu o produkty Ciech Sarzyna. Firma posiada w ofercie trzy produkty do zwalczania chwastów w tej uprawie: Tezosar 500 SC (terbutyloazyna) o działaniu doglebowym na chwasty, Nikosar 060 OD (nikosulfuron) oraz Juzan 100 EC (mezotrion).
Od tego sezonu będzie oferowała je nie tylko oddzielnie, ale także razem w paku o nazwie Tezosar Extra Box, który przeznaczony będzie do powschodowego zwalczania chwastów jedno- i dwuliściennych w uprawie kukurydzy, w tym najbardziej uciążliwych, jak: chwastnica jednostronna, perz właściwy, szarłat szorstki, komosa biała, przetaczniki, rdesty czy samosiewy rzepaku. - Najlepszy efekt daje przy stosowaniu w fazie 2-4 liści kukurydzy - podkreślał Waniorek.
Ciech Sarzyna proponuje także nawóz dolistny z serii Sarplon skomponowany specjalnie dla kukurydzy, jak i nawóz krzemowo-potasowy Sarmin maKSi, który ma wspierać rośliny w warunkach stresowych, m.in. okresowych niedoborów wody.
Preparat Windsar 250 EC to uniwersalny środek, który posiada rejestrację w podstawowych gatunkach zbóż. Ułatwia zbiór i ogranicza straty plonu, zapobiegając wyleganiu, a dzięki długiemu okresowi aplikacji jest elastyczny w...
Na porażone łany
Jednak nie tylko susza doskwiera rolnictwu. Nietypowy przebieg zimy spowodował, że na plantacjach zbóż ozimych można zaobserwować sporo patogenów. Rafał Filip, product manager w firmie Ciech Sarzyna zwrócił uwagę, że w nowym sezonie rolnicy mogą mieć szczególny problem z: łamliwością podstawy zbóż, z mączniakiem prawdziwym zbóż i traw, z rdzami, z septoriozą paskowaną liści pszenicy, z septoriozą plew, a także z brunatną plamistością liści.
Do ochrony upraw polowych przed chorobami, Ciech Sarzyna proponuje cztery produkty: Askalon 125 SC (flutriafol), Azoksar 250 SC (azoksystrobina), Tarcza Łan Extra (tebukonazol) oraz nowy fungicyd - Prokarb 450 EC (prochloraz).
Na zabieg T1 firma poleca flutriafol + prochloraz, a na T2 azoksystrobinę z tebukonazolem.
Natomiast dla bardziej wymagających, w pierwszym zabiegu: prochloraz, tebukonazol, i azoksystrobinę, a w drugim azoksystrobinę z tebukonazolem. Natomiast w zabiegu T3 azoksystrobinę wraz z prochlorazem i tebukonazolem.
Od ubiegłego roku w ofercie firmy Ciech Sarzyna znajduje się również regulator wzrostu Windsar 250 EC (trineksapak etylu) polecany do regulacji łanu zbóż ozimych i jarych. W pszenicy ozimej rekomendowany jest od fazy krzewienia do liścia flagowego (BBCH 25-39).
Na koniec spotkania, przedstawiciele firmy wręczyli statuetki najlepszym dystrybutorom oraz przedstawicielom handlowym Ciech Sarzyna.