Ograniczenie stosowania antybiotyków w hodowli trzody chlewnej oraz poprawa rozrodu i żywienia świń. To wiodące tematy konferencji zorganizowanej dla lekarzy weterynarii.
Ceny tuczników w ubiegłym tygodniu wzrosły niemal w całej Europie. Możliwe było to dzięki zwiększeniu mocy ubojowych oraz większym importem wieprzowiny ze strony Chin. Ceny żywca wieprzowego w minionym tygodniu wzrosły w...
Zarządzanie zdrowiem świń, to hasło przewodnie konferencji zorganizowanej przez MSD Animal Health, która odbyła się pod koniec marca we Wrocławiu.
Spotkanie rozpoczął Grzegorz Świerczyński, dyrektor działu produktów dla trzody chlewnej w regionie CERG. Przywitał on przybyłych gości oraz przedstawił historię firmy. Zajmuje się ona produkcją antybiotyków i szczepionek.
- Prowadzimy intensywne prace nad ulepszeniem szczepionek, dzięki czemu będziemy mogli zapobiegać chorobom, a nie skupiać się na ich leczeniu - mówił Grzegorz Świerczyński.
O leptospirozie u świń opowiedział prof. Lorenzo Fraile, z hiszpańskiego uniwersytetu w Lleida.
- Chorobę wywołują bakterie należące do krętków, które powodują zaburzenia w rozrodzie świń. Zakażone lochy wydalają patogeny wraz z moczem oraz z poronionymi płodami. Bakterie zakażają zwierzęta naiwne przez błony śluzowe spojówek, jamy nosowej i ustnej – tłumaczył profesor.
Co musimy wiedzieć o produkcji przy zmniejszonym lub zerowym wykorzystaniu antybiotyków opowiedział Miquel Collell DVM, dyrektor techniczny MSD AH.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował dziś (21 marca) wystąpieniu 40. nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku roku poinformował on o 648 przypadkach choroby. Wirus...
Zwrócił on uwagę, że firma szuka alternatywy dla antybiotyków. Jednym ze sposobów ograniczenia ich zużycia jest stosowanie szczepionek. Podstawową ich cechą powinna być wysoka skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania.
Doświadczenia w produkcji trzody chlewnej bez użycia antybiotyków omówił lek. wet. Piotr Cybulski pracujący w spółce Goodvalley. Zajmuje się on czterema stadami trzody chlewnej zlokalizowanymi na północy Polski, które łącznie liczą około 15 tys. macior.
Aby produkować bez użycia antybiotyków należy w pierwszej kolejności wyeliminować ze stada choroby takie jak PRRS czy App. Następnie należy minimalizować ekspozycję zwierząt na patogeny, maksymalizować odporność i nadzorować cały proces produkcji.
Metodę szczepień bezigłowych w technologii IDAL omówił Sandro Olajos, inżynier agro-ekonomii z Węgier.
Urządzenie jest łatwe w użyciu i eliminuje stres zwierząt, ryzyko złamania igły i pozostawienia jej fragmentu w ciele świni. Jednak główną zaletą tej technologii jest zmniejszenie ryzyka transmisji chorób pomiędzy zwierzętami co ma miejsce w przypadku tradycyjnego szczepienia.
Tuczniki w sprzedaży na małej giełdzie w Niemczech (ISW) podrożały o 1 cent. Ważniejsze jest jednak to, że zapotrzebowanie na te zwierzęta jest duże, co może oznaczać wzrost ich cen w najbliższej przyszłości. Notowania tuczników na małej...
Zarządzanie rozrodem loch omówił Miquel Collell, a o ciąży i laktacji loch i loszek opowiedział Anders Peter Andersen, doradca z firmy konsultacyjnej LMO z Danii.
O kluczowych czynnikach dla praktyki weterynarza i rentowności produkcji opowiedział dr Tim Loula z Minnesoty.
Zwrócił on uwagę, że wiele chorób zakaźnych zostało wyeliminowanych z amerykańskich hodowli. Większość ferm zwłaszcza tych znajdujących się na południu Minnesoty jest wyposażonych we filtry HEPA, dzięki którym częstotliwość wybuchów chorób spadła z 50 do 10 proc.
Podkreślił również, że aby ograniczyć zużycie antybiotyków w hodowli trzody chlewnej w pierwszej kolejność należy zrobić porządek z mykoplazmą w stadzie.
Na zakończenie sesji wykładowej prof. Zygmunt Pejsak opowiedział o aktualnej sytuacji dotyczącej afrykańskiego pomoru świń w Europie.
Jak zauważył profesor wirus ASF w ciągu jednego miesiąca przemieszcza się średnio o 2 km. Tak więc do Niemiec dotrze on w ciągu 3-4 lat. Jeżeli zadziała czynnik ludzki choroba ta może zostać zawleczona tam prędzej.
Drugiego dnia spotkania odbyły się warsztaty dotyczące zarządzania lochami, loszkami i prosiętami, likwidacji PRRS, immunosupresji w stadach świń oraz diagnostyki różnicowej problemów rozrodczych u świń.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ