Jak szybko wdrażać w rolnictwie najnowsze osiągnięcia nauki?
Temu zagadnieniu było poświęcone seminarium, jakie odbyło się 26 marca na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie.
W zakresie innowacji Polska daleko odstaje od większości krajów Unii Europejskiej. Mieczysław Paradowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ministerstwie rolnictwa mówił o szansach związanych z realizacją innowacyjnych projektów w ramach PROW 2014-2020. Niestety, nie był w stanie powiedzieć, kiedy nowe działania wejdą w życie. Najprawdopodobniej będzie to przełom roku.
Prof. Eugeniusz Chyłek, przedstawiciel Polski w Stałym Komitecie ds. Badań w Rolnictwie przy Dyrektoriacie R&I Komisji Europejskiej przedstawił możliwości, jakie stwarza program BIOSTRATEG realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). BIOSTRATEG to strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych „Środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo”.
Program obejmuje pięć strategicznych obszarów problemowych, zgodnych z priorytetowymi kierunkami badań prowadzonych obecnie w Unii Europejskiej i na świecie:
- bezpieczeństwo żywnościowe i bezpieczeństwo żywności;
- racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki wodnej;
- przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa;
- ochrona bioróżnorodności oraz zrównoważony rozwój rolniczej przestrzeni produkcyjnej;
- leśnictwo i przemysł drzewny.
W spotkaniu wzięli udział nie tylko naukowcy z SGGW i innych ośrodków naukowych, ale także przedstawiciele firm konsultingowych z całego kraju. Cieszy, że na spotkaniu była liczna grupa studentów z Wydziału Rolnictwa i Biologii.