W uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne, minister rolnictwa w 2020 r. przyznał nagrodę oraz wyróżnienia czterem zespołom autorskim z IO-PIB.
W uznaniu dla wybitnych osiągnięć we wdrażaniu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej, przynoszących wymierne efekty ekonomiczne i społeczne, minister rolnictwa i rozwoju wsi w 2020 r. przyznał nagrodę oraz wyróżnienia czterem zespołom autorskim z Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego.
Jedną z nagród za „Wytworzenie materiału elitarnego i wdrożenie do uprawy towarowej w Polsce kwalifikowanego materiału odmiany jabłoni ‘Ligol Red’ hodowli Instytutu Ogrodnictwa” uhonorowano zespół, w którego skład wchodzą dr inż. Mariusz Lewandowski (IO-PIB) prof. dr hab. Edward Żurawicz (IO-PIB), Krzysztof Strojny (IO-PIB), dr inż. Paweł Bielicki (OEMS Prusy) oraz mgr inż. Maciej Teodorczyk (OEMS Prusy).
To nie jest obraz dalekiej przyszłości. Nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja coraz śmielej wkraczają do sadownictwa. Jak twierdzi Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie sprawią one, że jabłka będą bardziej naturalne....
Odmiana ‘Ligol’ jest już dobrze znana w Polsce przez niemal wszystkich konsumentów, którzy cenią ją przede wszystkim za wysokie walory smakowe owoców. Według danych GUS ‘Ligol’ pod względem powierzchni uprawy, znajduje się na bardzo wysokim - piątym miejscu w Polsce.
Wdrożenie do towarowej produkcji czerwonego sportu - ‘Ligol Red’, który znacznie podnosi walory wizualne owoców tej odmiany, ma szansę w niedalekiej przyszłości na wejście do pierwszej „trójki” odmian jabłoni uprawianych w naszym kraju.
Odmiana ‘Ligol Red’ posiada wszystkie cechy pozwalające zwiększyć opłacalność i konkurencyjność Polski jako producenta jabłek oraz lepiej zaopatrzyć rynek w wysokiej jakości owoce deserowe.
Od kilku lat obserwuje się duże zainteresowanie uprawą odmiany ‘Ligol Red’. Jest dobrze przystosowana do warunków klimatycznych Polski, dobrze znosi mroźne zimy. Sadownicy poszukują wysokiej jakości drzewek odmiany ‘Ligol Red’ uszlachetnianych na podkładkach karłowych, pozwalających na zakładanie intensywnych sadów towarowych z obsadą 2500 –4000 drzew na 1 ha.
Pierwsza partia polskich jabłek trafiła na Tajwan. To pierwsza dostawa po otwarciu miejscowego rynku dla tych owoców przez służby fitosanitarne tego azjatyckiego kraju w 2019 r. - Polskie firmy mogą eksportować polskie jabłka na Tajwan pod...
Jabłka odmiany ‘Ligol Red’ mają dużą szansę stać się polskim towarem eksportowym na rynki zagraniczne. Jest to odmiana zimowa, przydatna do sadów intensywnych. Z punktu widzenia sadownika zaletą jest to, że jabłka ‘Ligol Red’ bardzo dobrze się przechowują zarówno w zwykłej chłodni (do końca marca), jak i w chłodni z KA (podobnie jak ‘Ligol’).
Wyhodowana w Instytucie Ogrodnictwa odmiana jabłoni ‘Ligol Red’ jest intensywnie rozmnażana przez uprawnione gospodarstwa szkółkarskie w oparciu o zawarte umowy licencyjne i sublicencyjne. Drzewka tej odmiany są już powszechnie dostępne w Polsce.
Liczba zawieranych umów sublicencyjnych w latach 2016-2020 świadczy o ogromnym zainteresowaniu polskich szkółkarzy i sadowników tą odmianą.
Odmiana chroniona wyłącznym prawem na terenie Polski do 02.03.2042 r.