42 produkty, sprzedawane w 11 krajach na świecie i stosowane na ponad 10,5 mln ha w głównych uprawach rolniczych i sadowniczych, to bilans 5-letniego okresu funkcjonowania firmy Innvigo. Na tym jednak nie koniec, ponieważ przedstawiciele firmy zapowiadają dalszy rozwój i ekspansję zagraniczną, o czym opowiedzieli 30 stycznia podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Firma zaczęła istnieć 27 stycznia 2015 r., a w lutym podpisała umowę kredytową na finansowanie. - Od tego momentu zaczęliśmy historię przygotowywania oferty na rynek. Budowaliśmy ją na haśle „Polska firma, światowa jakość, rewelacyjna cena” - przypomniał Krzysztof Golec, prezes Innvigo podczas wystąpienia wprowadzającego.
12 czerwca firma Innvigo zorganizowała w miejscowości Hulcze (woj. lubelskie) niedaleko ukraińskiej granicy dzień pola, na którym zaprezentowała swoje rozwiązania w ochronie upraw i opowiedziała o planach na przyszłość. Spotkanie było...
Na początku było to zaledwie 12 preparatów. Obecnie 42, które należą do najważniejszych grup produktowych (herbicydy, fungicydy, insektycydy, zaprawy nasienne, regulatory wzrostu) i polecane są do ochrony głównych upraw rolniczych. Firma zbudowała także portfolio produktowe do ochrony sadów i warzyw.
- Wchodząc na rynek oferowaliśmy przede wszystkim preparaty jednoskładnikowe. Teraz jesteśmy na etapie wprowadzania produktów bardziej zaawansowanych, wieloskładnikowych – mówił prezes Golec. A jako przykład podał trzy najnowsze preparaty: fungicyd Kier 450 SC, herbicyd Fundamentum 700 WG oraz Metodus 650 WG.
Jak podkreślał, od początku zakładano, że firma nie będzie skupiała się tylko na polskim rynku. - Od początku mieliśmy też zadanie, żeby odróżnić się od producentów środków postpatentowych, generycznych. Naszym celem było i będzie wspieranie sprzedaży, dystrybucji i odbiorców ostatecznych w oparciu o najlepsze doradztwo i wiedzę - wskazywał. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego zespołu ludzi. Obecnie, w Polsce i za granicą Innvigo zatrudnia 66 osób.
Sprzedaż w 11 krajach
W ramach realizowanych przez firmę Innvigo projektów badawczych w warunkach laboratoryjnych testowana jest m.in. skuteczność fungicydowych zapraw nasiennych. Wiedza o aktywności poszczególnych substancji oddziałujących na patogeny...
Strukturę firmy zarówno w kraju, jak i za granicą przedstawił Jacek Zawadzki, wiceprezes Innvigo. W Polsce, oprócz działu marketingu firm posiada również Dział Badań i Rozwoju oraz Dział Sprzedaży, który nie wliczając kierownictwa, tworzy obecnie 14 doradców mających bezpośredni kontakt z rolnikami. W tym roku do tego grona dołączy 6 kolejnych osób.
Zorganizowaną strukturę sprzedażowo-doradczą firma posiada także w Czechach i w Rumunii. W pierwszym z krajów obecna jest od 2016 r., a w drugim od 2017 r. Ale to nie jedyne państwa, w których Innvigo sprzedaje swoje produkty. W sumie na liście znajduje się 11 krajów, w tym Ukraina, Słowacja, Węgry, Holandia, Hiszpania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Litwa, ale także tak odległy kraj jak Stany Zjednoczone, gdzie Innvigo wysyła dużo produktu FruitSmart.
Na tym jednak firma nie zamierza poprzestawać i ma plany dalszej ekspansji. - W tym roku na pewno będziemy sprzedawać produkty do 15 krajów, a naszym celem jest 20 krajów - mówił wiceprezes Zawadzki. Póki co sprzedaż zagraniczna stanowi 20 procent przychodów Innvigo.
Wsparcia w rejestracji kolejnych preparatów zarówno w Polsce, jak i za granicą udziela firmie Dział Badań i Rozwoju, ale to nie jedyne jego zadanie. W szczegółach opowiedział o nich Andrzej Borychowski, specjalista tego działu. Wspiera on także sprzedaż, m.in. przez określenie funkcjonalności środków, ich aktywności wobec patogenów, a także poprzez opracowanie mieszanin zbiornikowych i kolejności wprowadzania środków do cieczy roboczej.
29 czerwca w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Bezku (gmina Siedliszcze, powiat chełmski) odbył się Dzień Pola. Była to ostatnia impreza z wiosenno-letniego cyklu spotkań polowych organizowanych przez Innvigo. Na zaproszenie firmy Innvigo...
Dział Badań i Rozwoju pomaga w przewidywaniu zagrożeń, chociażby w związku ze zmianami w cyklach rozwojowych sprawców chorób, czy z powstawaniem odporności. Prowadzi wiele doświadczeń polowych, na których kształci zarówno swoich doradców, jak i rolników. Borychowski wskazał także na działania badawczo-diagnostyczne, które wyróżniają firmę na tle konkurencji.
Ochrona w pakiecie
Ofertę Innvigo na 2020 r., w tym nowe pozycje w portfolio firmy przedstawił Marcin Bystroński, menadżer ds. upraw. Największą grupę środków stanowią herbicydy, które polecane są do ochrony wszystkich najważniejszych upraw.
Szczególnie mocno rozbudowana jest oferta dla zbóż. Bystroński zwrócił uwagę na dwa produkty wprowadzone w ub.r. na rynek: na Fundamentum 700 WG (tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy, florasulam) oraz Yodo 100 OD (jodosulfuron metylosodowy).
Pierwszy z nich to produkt wieloskładnikowy, natomiast drugi jednoskładnikowy, który sprawdzi się w mieszaninach. Dlatego też Innvigo będzie polecało je w pakiecie o nazwie „Zestaw Mocny Yodo” do eliminacji chwastów jedno- i dwuliściennych w zbożach.
14 czerwca firma Innvigo zaprosiła rolników i przedstawicieli mediów do Zakładu Nasienno-Rolnego w Sobiejuchach (woj. kujawsko-pomorskie). Na poletkach doświadczalnych zaprezentowano kolekcję odmian zbóż HR Danko. O ochronie...
Kolejne pakiety, które znajdą się w ofercie firmy na ten rok to: Yodo 100 OD + Major 300 SL (chlopyralid) oraz Fenoxinn 110 EC (fenoksaprop-P-etylu) + Tytan/Toto 75 SG (tifensulfuron metylu/metsulfuron metylu) + Rassel 100 SC (florasulam).
Dostępny będzie również znany rolnikom „Herbicydowy Zestaw Mocy”, czyli Tristar 50 SG (tribenuron metylu) + Herbistar 200 EC (fluroksypyr).
Od tego roku w ofercie Innvigo znajdzie się nowy herbicyd doglebowy do ochrony kukurydzy przed chwastami jedno- i dwuliściennymi - Metodus 650 WG (terbutylazyna, izoksaflutol, mezotrion). - Będziemy go sprzedawać w pakiecie z nikosulfuronem na jeden i na pięć hektarów – poinformował Bystroński. Podkreślił, że w kolejce do rejestracji czekają już następne preparaty do ochrony kukurydzy.
Firma planuje też rozwój protfolio fungicydowego, bo jak przyznał Bystroński w tym obszarze firmie brakuje kilku substancji. Spodziewa się, że jeszcze w tym roku rejestrację uzyska preparat bazujący na metkonazolu. Dumą firmy jest trzyskładnikowy fungicyd Kier 450 SC (azoksytrobina, difenokonazol, tebukonazol) o bardzo szerokim zakresie stosowania, nie tylko w uprawach rolniczych, ale także warzywniczych.
Dwa kolejne produkty wzbogaciły ofertę Innvigo w 2018 roku: insektycyd Delmetros 100 SC oraz fungicyd Harcer 425 EC. Delmetros 100 SC to insektycyd w postaci koncentratu w formie stężonej zawiesiny przeznaczony do rozcieńczania wodą przed...
Bystroński przypomniał, że Innvigo posiada ofertę nie tylko dla rolników, ale także dla sadowników i producentów warzyw. Obecnie tworzy ją 14 produktów, w tym 7 fungicydów.
Ambitne cele
Obecnie, produkty Innvigo stosowane są na areale ponad 10,5 mln ha (Polska i zagranica), w tym herbicydy na 3,8 mln ha, fungicydy na 3 mln ha, insektycydy na 2,7 mln ha, a zaprawy i regulatory na 1 mln ha. Na tym jednak firma nie zamierza poprzestać.
W latach 2020-2023 planuje wprowadzić kolejne produkty: 16 herbicydów (w tym 7 wieloskładnikowych), 11 fungicydów (w tym 7 wieloskładnikowych) oraz 1 regulator wzrostu. Firma zakłada, że w 2021 roku stanie się głównym dostawcą chemii rolniczej w Polsce, a do 2025 roku będzie oferować 100 produktów oraz prowadzić sprzedaż w 30 krajach.
Na koniec spotkania, prezes Golec poinformował, że z końcem lutego współpracę z firmą kończy Agata Zagórska-Golec, szefowa komunikacji, która zdecydowała się na założenie własnej działaności. Jej miejsce zajmie Anna Pietruszyńska, pracująca dotychczas w firmie Innvigo na stanowisku specjalistki marketingu.