10 listopada firma FarmSaat zaprosiła rolników na „Dzień Kukurydzy” do Bukowiny (gm. Biszcza, powiat biłgorajski, woj. lubelskie). Mimo padającego deszczu przyjechało wielu rolników z województwa lubelskiego i podkarpackiego.
5 października firma FarmSaat zaprosiła rolników na Dzień kukurydzy do gospodarstwa rolnego „Granoba” w Policznej (woj. mazowieckie). - Kukurydzę uprawiamy na słabych glebach, na przemian ze słonecznikiem - zaznaczył...
Spotkanie miało miejsce w 150-ha gospodarstwie Janusza Śmieciucha, specjalizującego się w uprawie kukurydzy na ziarno. - Nastawiliśmy się na uprawę kukurydzy, którą wysiewamy na areale 140 hektarów - mówił gospodarz.
- Na polach produkcyjnych mamy 3 odmiany i wiele odmian na poletkach. Testujemy nowości, żeby sprawdzić jak plonują w naszych warunkach. W tym roku kukurydza wychodzi różnie na różnych polach, ale nam się udała - przyznał.
Na poletkach zwiedzający mogli zobaczyć 7 odmian kukurydzy: Famirage, Farmezzo, Farmfire, Farmagic, Farmoritz, Farmumba i Farmurei. Ze względu na opady, kukurydza została wysiana Bukowinie dość późno, bo 2 maja, na glebach klasy 3a o pH 6,5. - To był opóźniony siew, ale przy odpowiednich dawkach azotu oraz innych składników pokarmowych kukurydza sobie poradzi - mówił Śmieciucha.
Zastosowano: 180kg/ha potasu w czystym składniku, 90 kg fosforu, a także 150 kg azotu. Kukurydza została wysiana na tych samych polach drugi rok z rzędu. Wcześniej rosła na nich pszenica.
Poszczególne odmiany kukurydzy omówili Tomasz Grzesik z firmy FarmSaat oraz Tomasz Stańczyk, farmpartner. Najwięcej uwagi poświęcili nowym odmianom: Farmumba i Farmurei.
W obecnym sezonie do uprawy poleca się 29 odmian kukurydzy na ziarno w 3 województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i podlaskim. Wśród nich jest 11 mieszańców wczesnych, 15 średnio wczesnych i 3 średnio...
Farmumba wyróżnia się wysoko zawieszoną kolbą. Sprawdza się dobrze na słabych ziemiach. Natomiast Farmurei to pierwsza odmiana w ofercie FarmSaat, która jest czystym dentem o FAO 290. Nadaje się tylko na dobre stanowiska glebowe, bo musi mieć wodę. Ponieważ jest odmianą typu dent, nie jest polecana na kiszonkę.
Na kiszonkę Tomasz Grzesik polecał odmiany typu flint lub odmiany pośrednie, bo lepiej oddają energię. Przypomniał jak ważna jest gęstość siewu podkreślając, że kukurydzy nie warto wysiewać zbyt gęsto. Rzadszy siew sprawia, że pęd rośliny jest grubszy, mocniejszy, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na złamania.
Wszystkie prezentowane na polu odmiany były koszone oraz ważone. Niestety z powodu padającego od rana deszczu poziom wilgotności kukurydzy był mało wiarygodny.
Było to już ostatnie w tym sezonie spotkanie z cyklu „Dni Kukurydzy”, organizowane przez firmę FarmSaat.