Elektrownie wodne należące do Tauron Ekoenergia wygrały aukcję OZE
Wszystkie zgłoszone elektrownie wodne Tauron Ekoenergia wygrały aukcję OZE i uzyskały gwarantowaną cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca pełnego okresu wsparcia.
Grupa Tauron przygotowuje się do kolejnych aukcji i planuje zgłoszenie większych jednostek wytwórczych.
Aukcja OZE, w której wzięły udział elektrownie Taurona dotyczyła istniejących instalacji o mocy nie większej niż 1 MW, spełniających kryterium stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 3504 MWh/MW/rok oraz emisyjności nie większej 100 kg/MWh. Aukcja została przeprowadzona 30 czerwca.
Nowe Prawo wodne uderzy w rolników. KRIR nie ma wątpliwości
W porównaniu do poprzedniego roku, cena referencyjna dla elektrowni wodnych wzrosła o 10 zł/MWh - do poziomu 480 zł/MWh, co dało możliwość wyższego kwotowania ofert.
Łącznie w ramach aukcji zwyciężyły 44 oferty z wolumenem 312 441,33 MWh o wartości 115 932 066,37 zł.
"Wygrana w aukcji OZE jest sukcesem Grupy Tauron. Zgłoszone elektrownie wodne uzyskały stałą cenę sprzedaży energii elektrycznej do końca pełnego okresu wsparcia" - czytamy w komunikacie prasowym.
Przejście do systemu aukcyjnego, wobec obecnych cen energii elektrycznej i zielonych certyfikatów, gwarantuje wygranym instalacjom znaczącą poprawę wyników finansowych.
Melioracja na wsi wymaga nadzoru. Nowe Prawo wodne to zapewni?
Dotychczasowy mechanizm tzw. zielonych certyfikatów ze względu na dużą nadpodaż praw majątkowych doprowadził do gwałtownego spadku cen certyfikatów i w efekcie zmniejszenia przychodów uzyskiwanych przez wytwórców energii elektrycznej w OZE.
Warunkiem przystąpienia instalacji OZE do aukcji jest ujęcie przez ministra energii w stosownym rozporządzeniu koszyka aukcyjnego, do którego zakwalifikują się poszczególne instalacje. Pierwsze aukcje OZE odbyły się 30 grudnia 2016 r.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś