Czy w rolnictwie można osiągnąć sukces? Można
O tym jak go osiągnąć opowiadali Teresa Kośmicka oraz Alicja i Krzysztof Spychalscy, którzy byli gośćmi Wydziału Rolnictwa i Biologii w ramach VI Konfrontacji na SGGW „Drogi do AgroSukcesu”.
Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu” to kontynuacja pomysłu sprzed 6 lat, gdy reprezentanci polskiego rolnictwa i agrobiznesu odpowiadali na pytania studentów i pracowników SGGW o źródła ich sukcesów gospodarczych.
Jakie przedmioty zdawać na maturze, aby dostać się do SGGW?
Teresa Kośmicka jest prezesem Spółdzielni Produkcji Rolnej Agrofirma w Skórzewie (woj. wielkopolskie). Z wykształcenia jest ekonomistką. Z SPR w Skórzewie związana od 1978 r. Od 2002 r. jest prezesem zarządu.
SPR Agrofirma zrzesza kilkunastu członków i gospodaruje na blisko 500 ha, na których produkuje się zboża, rzepak i buraki cukrowe. Prowadzi także tucz trzody chlewnej w cyklu zamkniętym oraz świadczy usługi rolnicze.
Alicja i Krzysztof Spychalscy prowadzą w Pikutkowie (woj. kujawsko-pomorskie) 80-hektarowe gospodarstwo ogrodnicze, które specjalizuje się w nowoczesnej uprawie warzyw gruntowych (buraka ćwikłowego, cebuli, marchwi i pomidorów) dla przetwórstwa. Warzywa uprawiane są na 60 ha, a pozostałe 20 ha zajmuje pszenica ozima. Chętnie powiększyliby swoje gospodarstwo, ale w okolicy nie można kupić ziemi.
Gospodarstwo jest świetnie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt rolniczy. Wyróżnia się estetyką oraz troską o przestrzeganie zasad bhp. Dewizą Alicji Spychalskiej jest dążenie do tego, aby na wsi żyło się tak jak w mieście. Przekonywała studentów, aby mimo niepowodzeń nie poddawali się i dążyli do wyznaczonego celu.
Licznie zgromadzeni studenci oraz pracownicy Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW mieli wiele pytań do gości. Dotyczyły one zarówno technologii produkcji, jak też problemów ze zbytem wyprodukowanych surowców. Zgromadzonych interesowały też zasady funkcjonowania spółdzielni, którą kieruje Teresa Kośmicka, bo taka forma gospodarstwa jest mało rozpowszechniona w naszym kraju.