- O nasionach oferowanych na rynku oraz o ich przydatności w warunkach polskiego rolnictwa wiemy praktycznie wszystko, dlatego oferujemy tylko te sprawdzone i najlepsze mówiąc o nich z dumą, że są to nasiona z Dolnego Śląska - podkreślał Zygmunt Król, prezes Saatbau Polska podczas uroczystości obchodów 10-lecia istnienia firmy, 27 sierpnia w jej siedzibie w Środzie Śląskiej.
Do Środy Śląskiej licznie przybyli zaproszeni goście, współpracujący na co dzień z firmą Saatbau Polska. Nie zabrakło też jej właścicieli z Austrii, na czele z przedstawicielami zarządu.
Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale zaprosił rolników na szkolenie w zakresie doboru odmian i agrotechniki uprawy roślin bobowatych grubonasiennych i soi w ramach Inicjatywy Białkowej COBORU. Do Boguchwały przyjechało...
Hans Ecker, prezes Saatbau Linz przypomniał, że austriacka spółka - matka została założona w 1950 r. i jest spółdzielnią skupiającą ok. 3 tys. rolników, którzy są jej właścicielami. - Niezależnie od udziału, każdy członek ma jeden głos. Nie wypłacamy dywidendy. Wypracowany zysk pozostaje w firmie. Przeznaczamy go na kolejne inwestycje - podkreślał.
- W 2007 roku dowiedzieliśmy się, że Centrala Nasienna w Środzie Śląskiej ma zostać sprywatyzowana. Nie mieliśmy wówczas jeszcze swojego przedstawicielstwa w Polsce, więc bardzo nas to zainteresowało. Podczas naszej wizyty tutaj zobaczyliśmy bardzo dobrze prosperujący i wyposażony zakład. Stało się dla nas jasne, że Centrala Nasienna w Środzie powinna stać się częścią Saatbau - wspominał prezes Ecker.
- Umowę na podstawie której nabyliśmy 80 procent udziałów Centrali Nasiennej w Środzie Śląskiej podpisaliśmy 7 lipca 2009 roku - kontynuował Joseph Fraundorfer, przewodniczący Rady Nadzorczej w Saatbau Linz.
Jak podkreślał, w ciągu ostatnich 10 lat, w Polski oddział zainwestowano ok. 45 mln zł, przede wszystkim w rozbudowę i modernizację wszelkiego rodzaju obiektów, w zwiększenie efektywności, w rozwój dystrybucji i współpracy na rynku, a także we wprowadzenie marki Saatbau na rynek.
Inwestycje przyniosły jednak efekty, ponieważ w ciągu dekady firma podwoiła obroty. Obecnie sięgają one ok. 83 mln zł. Saatbau nie zamierza jednak osiadać na laurach. - W ciągu następnych 10 lat planujemy kolejne podwojenie obrotów, a także zwiększenie produkcji nasion - wskazywał Fraundorfer.
Tej wiosny do uprawy rekomendowanych jest 19 odmian kukurydzy na kiszonkę: 4 mieszańce wczesne, 11 średnio wczesnych i 4 średnio późne. W województwie podlaskim poleca się 13 odmian, w kujawsko-pomorskim 12 i w łódzkim 7....
Obaj prelegenci wyrazili swoje uznanie dla pracowników firmy Saatbau Polska, dla ich zaangażowania i konsekwencji w działaniach. Podziękowania skierowali także do partnerów biznesowych, w tym szczególne do Hodowli Roślin Smolice, do dystrybucji oraz klientów.
Wszystkim współpracownikom dziękował również prezes Król. Obecnie Saatbau Polska zatrudnia 120 pracowników w pięciu zakładach przerobu nasion działających na terenie woj. dolnośląskiego. W zakładzie w Środzie Śląskiej prowadzona jest produkcja materiału siewnego kukurydzy i pszenicy ościstej. W Oławie - soi, rzepaku i jęczmienia. W Wołowie pszenicy, żyta oraz owsa. Natomiast w w Kobierzycach i Oleśnicy - pszenicy.
- Na cały asortyment naszej produkcji posiadamy certyfikat zaprawiania ESTA, który jest gwarancją jakości - podkreślał prezes Król. - 97 procent sprzedaży stanowią nasiona pochodzące z rozmnożeń własnych i przez nas zapakowane. Pomaga w tym współpraca z ponad 150 plantatorami. O nasionach oferowanych na rynku oraz o ich przydatności w warunkach polskiego rolnictwa wiemy praktycznie wszystko, dlatego oferujemy tylko te sprawdzone i najlepsze mówiąc o nich z dumą, że są to nasiona z Dolnego Śląska - podkreślał prezes Saatbau Polska.
Wymienił też największe osiągnięcia firmy z ostatnich 10 lat. - W ramach badań PDO kukurydzy kiszonkowej z 2018 roku, w grupie odmian wczesnych najlepszą okazała się nasza odmiana Ligato. W grupie średniowczesnej odmiana Brigado, która była jednocześnie najlepszą w badaniach rejestrowych. Drugie miejsce we wszystkich cyklach badań PDO, w grupie ziarnowej zajęła nasza odmiana Casandro - wyliczał Król.
- Najlepiej sprzedającymi się mieszańcami kukurydzy w Polsce są Danubio oraz Ułan. Mamy najlepsze odmiany soi w Polsce, o odpowiedniej wczesności i gwarantowanej czystości jeśli chodzi o GMO. Jesteśmy gotowi do współpracy w projekcie Polskie Białko - kontynuował prezes Saatbau Polska.
W obecnym sezonie do uprawy poleca się 29 odmian kukurydzy na ziarno w 3 województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i podlaskim. Wśród nich jest 11 mieszańców wczesnych, 15 średnio wczesnych i 3 średnio...
- W 2017 i w 2018 roku najlepsze wyniki w badaniach rejestrowych i w badaniach PDO z 2019 roku uzyskała odmiana pszenicy ozimej Tonnage. Mamy największą ofertę wysoko plonujących odmian pszenicy ościstej klasy E i A. Są to: Amandus, Activus, Lukullus, Urbanus oraz Guido. W przyszłym roku wprowadzimy dwie następne - zapowiedział prezes Król.
Firma może pochwalić się także kilkoma nowoczesnymi technologiami przygotowania nasion.
Pierwsza z nich to Opti Plus - nasiona kukurydzy pokryte dwiema zaprawami fungicydowymi, repelentem oraz nawozem donasiennym poprawiającym zaopatrzenie w cynk i fosfor.
Fix Fertig - nasiona soi otoczkowane bakteriami brodawkowymi wraz z klejem, który pełni również funkcję środka konserwującego i chroniącego przed działaniem promieni słonecznych.
Vigor i Vigor Plus w zbożach - technologia zaprawiania ziarna w opcji dla mniej i bardziej wymagających rolników.
Opti Care w rzepaku - technologia łącząca zaprawę z nawozem donasiennym zawierającym istotne dla rzepaku mikroelementy (bor, mangan, molibden).