Tymczasowe cła antydumpingowe na sorgo zniesione

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2018,8:50 Aktualizacja: 21-05-2018,8:58
A A A

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło, że przerywa postępowanie antydumpingowe w sprawie importowanego z USA sorgo i znosi wprowadzone niedawno tymczasowe cła na ten produkt. Tymczasem chińska delegacja negocjuje w Waszyngtonie w sprawie sporów handlowych.

Cła antydumpingowe na amerykańskie sorgo, używane głównie jako pasza dla zwierząt hodowlanych, podniosłyby koszty życia w Chinach i nie leżą w interesie publicznym - ocenił resort handlu, informując o przerwaniu rozpoczętego niedawno postępowania antydumpingowego.

eksport drobiu do chin, drób, produkcja drobiu, jacek bogucki, ptasia grypa

Chiny w tym roku otworzą się nasz drób? Minister jest dobrej myśli

- Mam nadzieję, że do końca roku chiński rynek zostanie ponownie otwarty na polski drób - powiedział Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Polityk rozmawia na ten temat w Pekinie z tamtejszymi urzędnikami. Wiceszef resortu przypomniał, że...

"Kaucje zabezpieczające na poczet ewentualnych przyszłych ceł w wysokości prawie 180 proc., których od 18 kwietnia wymagano od importerów, zostaną w całości zwrócone" - napisano w komunikacie.

USA dostarczyły do Chin w ubiegłym roku 4,76 mln ton sorgo, wartego ok. 1,1 mld dolarów, co stanowiło olbrzymią większość chińskiego importu tego zboża - wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Amerykańscy rolnicy obawiali się, że w związku z cłami mogą stracić największy rynek eksportowy.

Decyzja ministerstwa została ogłoszona w czasie, gdy w Waszyngtonie przebywała delegacja chińskich urzędników z wicepremierem Liu He na czele, którzy biorą udział w kolejnej rundzie negocjacji handlowych z amerykańskim ministrem finansów Stevenem Mnuchinem. Obie strony poszukują ugody w sprawie narastających napięć handlowych, które rodzą obawy o wybuch wojny celnej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

W czwartek Liu spotkał się z prezydentem Donaldem Trumpem, który grozi nałożeniem ceł na chiński eksport do USA wart 50 mld USD rocznie, by ukarać Pekin za nieuczciwe - jego zdaniem - praktyki handlowe, w tym wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach zagranicznych firm.
 

Poleć
Udostępnij