ASF atakuje kolejne regiony. Wybito tysiące świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2018,13:05 Aktualizacja: 24-08-2018,13:13
A A A

W Chinach wykryto kolejne, czwarte już ognisko afrykańskiego pomoru świń. Tym razem chorobę zdiagnozowano w prowincji Zhejiang na wschodzie kraju, ponad 2 tys. km od pierwszego ogniska.

W mieście Wenzhou w Zhejiangu na ASF zachorowało 430 świń, z czego 340 w wyniku infekcji padło – ministerstwo rolnictwa w Pekinie. Zhejiang jest czwartą chińską prowincją, w której wykryto chorobę.

odszkodowania, ASF, trzoda chlewna, strefa ASF

Uzyskanie odszkodowań w strefach ASF nie jest takie łatwe

Wystąpienie ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie wiąże się z koniecznością likwidacji całego stada. W takim przypadku rolnicy mogą liczyć na odszkodowania od państwa, ale jeżeli pojawią się jakieś uchybienia ich wypłaty są...

Wenzhou znajduje się o 2,1 tys. km na południe od Shenyang w prowincji Liaoning, gdzie na początku sierpnia wykryto pierwsze ognisko ASF. Później przypadki wirusa odnotowano w prowincjach Henan w środkowych Chinach i Jiangsu na północnym wschodzie.

Władze uruchomiły środki odpowiedzi kryzysowej, zamykając m.in. ubojnie i zakazując transportu trzody chlewnej pomiędzy obszarami, na których wykryto chorobę, a resztą kraju. By zapobiec epidemii, od wykrycia pierwszego ogniska na dotkniętych chorobą obszarach wybito już ponad 20 tys. świń. Duże odległości dzielące wykryte dotychczas przypadki budzą jednak obawy, że po drodze mogły zostać zarażone inne hodowle.

Wcześniej ASF atakował w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, ale ogniska wykryte w sierpniu są pierwszymi przypadkami tej choroby w Azji Wschodniej. Wybuch epidemii mógłby mieć fatalne konsekwencje dla hodowli trzody chlewnej w Chinach, Japonii, na Półwyspie Koreańskim i w innych częściach kontynentu.

Chiny posiadają największe pogłowie świń na świecie, odpowiadają za blisko połowę światowej produkcji wieprzowiny i są największym konsumentem tego mięsa.

W związku z przypadkami ASF wykrytymi w Polsce Państwo Środka zamknęłoby rynek dla polskiej wieprzowiny. Chiny kontynentalne, w odróżnieniu od ponad 40 krajów świata, nie uznają regionalizacji w kontekście tej choroby, co oznacza, że przypadki uniemożliwiają eksport do tego kraju.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij