Zwierzę z mikroczipem. Tak łatwo nie pozbędziesz się psa i kota

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-09-2017,15:20 Aktualizacja: 27-09-2017,15:31
A A A

W ministerstwie rolnictwa trwają zaawansowane prace nad projektem ustawy o identyfikacji zwierząt i utworzeniu centralnej bazy danych o właścicielach psów i kotów. Ma to zapobiec wzrostowi liczby bezpańskich zwierząt i bestialstwu wobec czworonogów.

Nowy obowiązek obejmie każdego właściciela, hodowcę i podmiot prowadzący azyl dla zwierząt - informuje "Rzeczpospolita". Wszczepienie elektronicznego transpondera pod skórę psa będzie musiało nastąpić nie później niż podczas pierwszego obowiązkowego ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Z kolei właściciel kota musi go zaczipować w ciągu roku.

znęcanie się nad zwierzętami, zabijanie zwierząt, policja, oprawcy zwierząt

Oprawcy psów w rękach policji

Czasy, gdy w gospodarstwach można było robić ze zwierzętami, co się chce na szczęście bezpowrotnie minęły. Przekonują się o tym zwłaszcza krewcy właściciele psów, co potwierdzają zdarzenia z ostatnich tygodni. Funkcjonariusze z Komisariatu...

Ustawa ma wprowadzić pod karą grzywny zakaz trzymania niezidentyfikowanych psów, zabronione będzie także nabywanie zwierząt bez czipów. Niedostosowanie się do wymogów nowego prawa będzie wykroczeniem.

Od 2011 r. liczba bezdomnych psów w schroniskach przekracza 100 tysięcy, a kotów 20 tysięcy i nie maleje. W 2015 r. bezdomnych psów było najwięcej w ciągu ostatnich 5 latach - blisko 110 tys.

Ministerstwo rolnictwa chce, by nadzór nad identyfikacją i rejestracją zwierząt domowych miały inspekcje weterynaryjne, których przedstawiciele będą mogli ponadto przeprowadzać kontrole w domach i u hodowców.

Centralny rejestr bazy danych zwierząt i ich właścicieli ma być finansowany z budżetu państwa. Informacje będą udostępniane bezpłatnie policji, straży miejskiej, straży gminnej, inspekcji weterynaryjnej, lekarzom weterynarii i technikom weterynarii oraz samorządom.

Mikroczip implementowany pod skórę zwierzęcia kosztuje około 14 zł, ale w promocji można go nabyć nawet za połowę ceny. Zabieg przeprowadza lekarz weterynarii. Czip zawiera 15-cyfrowy numer.

źródło: "Rzeczpospolita"

Poleć
Udostępnij