Żniwa i ogień idą w parze. Uważajcie podczas prac
Wystarczy iskra z tłumika albo z zatartych części i pożar może błyskawicznie strawić rolnicze maszyny. Szczególne zagrożenie jest właśnie teraz, podczas żniw. Warto więc pomyśleć o wyposażeniu sprzętu w gaśnice.
Strażacy - tradycyjnie jak każdego lata - bardzo często wyjeżdżają gasić płonące rolnicze maszyny. Cztery jednostki z Komendy Powiatowej PSP w Obornikach (woj. wielkopolskie) wysłano ostatnio do pożaru dużej przyczepy ze słomą. Mimo wysiłków mundurowych i rolnika, który zrzucał palące się baloty do rowu za pomocą tura, nie udało się uniknąć sporych strat.
Pożar za pożarem. Płoną całe gospodarstwa
W Woli Kolonii na Mazowszu w ogniu stanęły natomiast dwie przyczepy z belami. Pożar powstał prawdopodobnie od iskry z tłumika ciągnika, który owe przyczepy holował. Straty wyniosły kilka tysięcy złotych. W pobliskim Chamsku oprócz przyczepy ze słomą w ogniu stanął również traktor.
Strażacy i Państwowa Inspekcja Pracy podkreślają, że pracujące latem w warunkach dużego zapylenia i wysokich temperaturach maszyny (ciągniki, przyczepy, prasy czy kombajny) są bardzo narażone na pożary.
Podczas codziennej obsługi sprzętu konieczne jest sprawdzanie przede wszystkim prawidłowego napięcia pasów klinowych. Nieprawidłowości mogą być powodem ich poślizgu, co prowadzi do nadmiernego wzrostu temperatury, a w efekcie do powstania pożogi.
Ciepło w nadmiarze powodują także za bardzo ocierające się o siebie współpracujące części. Dlatego należy pamiętać o dokładnym myciu sprzętu z pyłu i pozostałości płodów oraz o właściwym smarowaniu elementów i uzupełnianiu płynów smarujących tam, gdzie są na to zbiorniczki.
Osłony do wymiany. To kwestia bezpieczeństwa
Specjaliści jednak zaznaczają, żeby nie przesadzić w drugą stronę bowiem smarowidła są łatwopalne i wyciekając, również mogą doprowadzić do samozapalenia maszyny.
Pojazdy powinny być wyposażone w środki gaśnicze. Według prawa konieczna jest tylko jedna gaśnica proszkowa, ale biorąc pod uwagę, ze pożar sprzęt rolniczy z reguły trawi bardzo szybko jedną gaśnicą trudno zażegnać niebezpieczeństwo.
Strażacy zalecają zatem, by maszyny wyposażyć w kilka gaśnic: dwie-trzy kilkukilogramowe proszkowe i co najmniej jedną pianową. Gaśnice powinny być zamocowane tak, by dostęp do nich był łatwy.
Zakup odpowiedniej liczby gaśnic (w zależności od posiadanego sprzętu) to spory wydatek, który może dojść nawet do kilku tysięcy złotych. Ceny przyczep, traktorów, pras czy kombajnów idą jednak w setki tysięcy złotych, więc wydatki na gaśnice mogą okazać się zbawienne.