Zioła to prawdziwy skarb. Warto wracać do tradycji sprzed lat

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-09-2018,15:30 Aktualizacja: 09-09-2018,16:13
A A A

Właściwości zdrowotne ziół można było m.in w niedzielę poznać podczas festynu etnograficznego "Podlaskie Ziołami Pachnące", który zorganizowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

W podbiałostockim skansenie można było kupić zioła suszone, ale i w doniczkach do uprawy, np. na kuchennym parapecie, rywalizowali wytwórcy nalewek. Można było kupić miody z tegorocznych zbiorów, rękodzieło ludowe. Nie zabrakło prelekcji o znaczeniu ziół, także ich roli w kulturze ludowej, tradycji, obrzędowości.

zioła, eksport ziół, rolnictwo, produkcja ziół na eksport

Polskie zioła w Prowansji. Odbijamy kolejne rynki

Choć wartość "ziołowej nogi" rolnictwa to na razie 200 mln zł, to nasi producenci stają się coraz ważniejszym graczem w Unii Europejskiej; decyduje o tym nie cena, ale wysoka jakość - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Według...
Dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł powiedział PAP, że widać, iż z roku na rok zainteresowanie wiedzą o ziołach rośnie.

Podczas prelekcji wygłaszanych przez specjalistów, na festynie przypominane jest np. używanie ziół w bukietach robionych na oktawę Bożego Ciała czy sierpniowe uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Można się także np. dowiedzieć, że bukiet z piołuna wkładano dawniej pod świeżo zebrane zboże, by zabezpieczyć je przed gryzoniami.

- Ta wiedza w tej chwili budzi zainteresowanie - mówi Gaweł. Dodaje, że temat właściwości ziół podejmuje wielu producentów przypraw czy innych produktów powstających na bazie i z wykorzystaniem ziół.

Zioła można także oglądać i poznać w skansenowym ogrodzie. Gaweł powiedział, że tegoroczne ciepłe lato sprawiło, że "pięknie" urosły, ale zaznaczył, że ogrody są pielęgnowane i podlewane.

zioła, uprawa ziół, CDR Brwinów, Jan Krzysztof Ardanowski

Uprawa ziół może być szansą dla wielu gospodarstw

Polskie rolnictwo musi odpowiedzieć na oczekiwania konsumentów związane z ziołami - uważa minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Póki co jednak trudno nie odnieść wrażenia, że tego typu specjalizacje są nieco bagatelizowane....
W skansenie można było także kupić różne rodzaje miodów z tegorocznych zbiorów.

- To najlepszy czas na kupno miodu przed zimą - mówi Gaweł. Atrakcją - zwłaszcza dla najmłodszych - była możliwość podpatrzenia, tzw. żywej pasieki.

Festynowi, który zainaugurował obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa, towarzyszyły także przegląd kapel śpiewaków ludowych, wystawa fotografii Artura Gawła dawnych, drewnianych wiatraków (część z nich już nie istnieje, wiele jest w złym stanie technicznym) "Młyny wietrzne w krajobrazie Podlasia".

Festyn wspólnie z Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zorganizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Poleć
Udostępnij