Wyzwania dla rolnictwa to i głód ziemi, i dostawy prądu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-12-2021,12:20 Aktualizacja: 16-12-2021,12:22
A A A

Nieelastyczny rynek ziemi i głód ziemi, nieefektywna struktura agrarna, ale także wzrastające niedobory wody czy niedostatki energii elektrycznej - rozwiązanie m.in. tych problemów należy do największych wyzwań dla polskiego rolnictwa.

Wracamy do opisywanego już przez nas po części raportu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej pt. "Pożądana struktura wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej po 2020 roku oraz cele polityki krajowej w świetle globalnych wyzwań modernizacyjnych wobec polskiego rolnictwa".

definicja aktywnego rolnika, płatności bezpośrednie, wsparcie dla rolnictwa

Jak odróżnić prawdziwego rolnika? Sprzedaje za co najmniej 4000 euro

Proponujemy, aby limit sprzedaży produktów z gospodarstwa za minimum 4000 euro w ciągu roku przyjąć jako podstawowe kryterium dostępu do wsparcia w obu filarach Wspólnej Polityki Rolnej - wskazują autorzy raportu zawierającego...

Dokument zawiera pogłębioną analizę nowej perspektywy WPR i jej skutków dla rolnictwa w Polsce i UE. Powstał we współpracy z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, a jego autorami są dr Mirosław Drygas i dr Iwona Nurzyńska.

Eksperci podsumowali m.in. najważniejsze, fundamentalne wyzwania dla rodzimego rolnictwa na kolejnego lata. Ich zdaniem powinny stanowić punkt odniesienia dla aktualizacji strategii rozwoju sektora rolnego, ale także strategicznych dokumentów operacyjnych na najbliższe dziesięciolecie.

"Kwestią naczelną i celem staje się pytanie: jak najefektywniej wydać dostępne, ale coraz bardziej ograniczone środki finansowe? Tej kwestii powinno przyświecać opracowanie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. Polski nie stać na to, aby kontynuować podejście, aby ‘je wydać w pełni bez względu na efekty’" - czytamy w raporcie.

Lista wyzwań według autorów autorów jest taka:

zasiłek chorobowy dla rolników, odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, wypadek przy pracy rolniczej

"Chorobowe" dla rolników dwa razy wyższe. Ale wzrośnie składka ubezpieczeniowa

Po 12 latach zasiłek chorobowy wypłacany rolnikom wreszcie wzrośnie. Zamiast 10, będą otrzymywać 20 zł za każdy dzień niezdolności do pracy. Wzrośnie też odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu po wypadku. Ale żeby to sfinansować, w górę...

1. Nieefektywna struktura agrarna stanowi fundamentalne zagrożenie dla utrzymania i podnoszenia konkurencyjności polskiego rolnictwa.

2. Rynek ziemi jest nieelastyczny, a zjawiskiem doświadczanym przez rolników w całej Polsce jest głód ziemi, co ogranicza przemiany agrarne i wymianę pokoleniową w rolnictwie.

3. Niewystarczające jest zaangażowanie producentów rolnych w tworzenie krótkich łańcuchów dostaw, które promują i wspierają lokalne oraz tradycyjne produkty, metody produkcji czy systemy żywienia zwierząt oraz zachowanie tradycyjnych polskich ras zwierząt, a co najważniejsze zwiększają udział rolników w łańcuchu wartości.

4. Wzrastające w kolejnych latach niedobory wody ograniczające produkcję rolniczą wymagają natychmiastowych działań.

5. Ważnym problemem jest bardzo niski poziom usług energetycznych na obszarach wiejskich, gdzie rzadko napięcie prądu elektrycznego u odbiorców końcowych wynosi obowiązujące w całej UE 230V, skala niezbędnych inwestycji w tym obszarze jest ogromna.

Jan Krzysztof Ardanowski,  europejski zielony ład, produkcja żywności, dopłaty dla rolników

Ardanowski: Niemcy dobrze na tym wyjdą, a Polska jak Zabłocki na mydle

Zielony Ład to jest niesprawdzony, nieprzeliczony projekt Komisji Europejskiej, który ma wpływać właściwie na całą gospodarkę w Europie - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy Prezydencie RP. Krytykując -...

6. Rynek musi być przygotowany na otwieranie się na towary rolne z krajów trzecich oraz konkurencyjny cenowo import tych towarów do UE (w tym z państw Mercosur), gdyż może prowadzić do pogorszenia terms of trade oraz konkurencyjności rolnictwa polskiego i europejskiego.

7. Istnieje obawa, że w ramach WPR po 2020 r. zagwarantowane środki finansowe nie będą w stanie zapewnić możliwości realizacji ambitnie sformułowanych celów Europejskiego Zielonego Ładu w perspektywie 2030 roku. Na poziomie krajowym może to skutkować brakiem możliwości produkcji wysokiej jakości żywności, będącej gwarantem utrzymania żywotnego i zrównoważonego polskiego rolnictwa.

8. Prowadzona polityka rolna, obok korzystania z instrumentarium Wspólnej Polityki Rolnej, wymaga również wsparcia z dodatkowych unijnych, jak i krajowych mechanizmów finansowych.

9. Rolnictwo i wieś są silnie zróżnicowane terytorialnie (regiony), ale także wewnątrzregionalnie, co nie znajduje w pełni odzwierciedlenia w realizacji zróżnicowanej polityki publicznej.
 

Poleć
Udostępnij