Wypalanie traw jest karalne. ARiMR ostrzega rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARiMR, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-03-2022,14:50 Aktualizacja: 07-03-2022,15:03
A A A

Każdego roku na przełomie zimy i wiosny dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Szkodzi to bardzo środowisku i stanowi zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Jedną z instytucji, która od wielu lat przestrzega przed zgubnymi skutkami tego procederu jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która może także nakładać kary finansowe na gospodarzy. Z kontroli prowadzonych przez ARiMR wynika jednak, że ich udział w takich zdarzeniach jest marginalny.

pożary traw, wypalanie traw, KM PSP w Nowym Sączu, Piwniczna, Sucha Struga

Strażacy już wyjeżdżają do pożarów traw

Mamy środek zimy, a nasi strażacy gasili już sześć pożarów suchych traw - poinformowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Po praz piąty ogień w trawach pojawił się w Rytrze i obejmował około 15...

Wypalanie łąk, pastwisk, ugorów i trzcinowisk jest praktyką niebezpieczną dla życia, zdrowia i mienia, zakazaną, a także nieuzasadnioną agrotechnicznie. Podczas pożaru zniszczona zostaje warstwa życiodajnej próchnicy, giną zwierzęta oraz mikroorganizmy odpowiadające za równowagę biologiczną.

Po pożarze gleba staje się jałowa i potrzebuje dużo czasu na regenerację. Zdarza się również, że ogień rozprzestrzenia się w tak niekontrolowany sposób, że zagraża życiu i zdrowiu, dociera do lasów, a także zabudowań gospodarczych, powodując dotkliwe straty.

Wypalania traw zakazują przepisy ustaw o ochronie przyrody i o lasach, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny w wysokości 5-20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie na wiele osób albo zniszczenia mienia dużych rozmiarów, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

By ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe PROW, rolnicy są zobligowani m.in. do niewypalania gruntów rolnych. Złamanie tego zobowiązania grozi nałożeniem kary finansowej zmniejszającej wszystkie otrzymywane płatności od 1 proc. wzwyż - w zależności od stopnia winy gospodarza.

Wyższe kary przewidziane są dla osób, które świadomie wypalają grunty rolne. Muszą liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić beneficjenta całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe nieprzestrzeganie zakazu wypalania traw.

Od 2015 r. ARiMR za wypalanie gruntów rolnych nałożyła sankcje na 137 rolników. Warto jednak podkreślić, że w ostatnich latach takich przypadków było jedynie od kilku do kilkunastu.
 

Poleć
Udostępnij