Wody Polskie: nie będzie drastycznych podwyżek cen wody
Gospodarstwa rolne potrzebują do funkcjonowania sporych ilości wody, także z sieci. Znaczny wzrost cen byłyby dla nich kolejnym ciosem. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, regulator stawek zapewnia, że drastycznych podwyżek nie będzie.
Temat ten dominował podczas kolejnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się w MSWiA. Organizatorzy podkreślili, że głównym powodem spotkania były wzmożone apele samorządów o podniesienie stawek za wodę i ścieki.
Rząd przyjął projekt noweli Prawa wodnego
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasy są ciężkie. Wszystkich nas dotykają skutki wojny i rosnącej inflacji. Dlatego zależy nam na tym, by ceny za wodę i ścieki drastycznie nie wzrastały. Jeśli jednak już podwyżki są konieczne, to tak, by nie doprowadziły do wykluczeń społecznych. Woda musi być dostępna dla wszystkich - mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą.
System funkcjonuje w Polsce tak, że odpowiedzialność za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków ponoszą samorządy. A ceny za te usługi proponują w ich imieniu lokalne przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. Natomiast Wody Polskie, jako regulator, analizują zasadność proponowanych stawek.
Państwowe gospodarstwo poinformowało, że jest gotowe od 1 września rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji. To następstwo nasilających się apeli samorządów o "urealnienie cen do panujących warunków".
Przemysław Daca, szef PGW Wody Polskie zaznaczył jednocześnie, że otwartość na rozmowy w tej sprawie nie oznacza zgody na nieuzasadnione podwyżki. - Dla nas priorytetem jest dobro mieszkańców. Nie zgadzamy się, by woda stała się dobrem luksusowym, wręcz niedostępnym. Przeanalizujemy wnikliwie propozycje przedsiębiorstw wod-kan, ale tak jak dotychczas drastycznych podwyżek nie będzie - zapewniał.
Według regulatora rynku, obecnie średni wzrost cen za wodę wynosi 8,33 proc. Łącznie przeciętne zwyżki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w Polsce wynoszą 9,42 proc.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś