Wina na pewno nie zabraknie. Zielona Góra zaprasza
Zielona Góra szykuje się do tegorocznego "Winobrania", czyli święta wina i miasta. Impreza rozpocznie się 2 września, a przez 9 dni w różnych lokalizacjach odbędzie się wiele wydarzeń promocyjnych, kulturalnych, sportowych i rozrywkowych.
- Zapraszam wszystkich do stolicy polskiego wina, do Zielonej Góry. Będzie się działo. Będą nowe winnice, już prawie 30 winnic będzie się wystawiać. Będzie można spróbować wspaniałych polskich win. Będą wspaniałe koncerty, dla każdego coś miłego - powiedział Janusz Kubicki, prezydent miasta.
Na Sycylii odkryto ślady produkcji najstarszego włoskiego wina
Agata Miedzińska, dyr. Zielonogórskiego Ośrodka Kultury poinformowała natomiast, że "Winobranie 2017" rozpocznie 2 września barwny Korowód Bachusa, który zgodnie z tradycją przejmie na ten czas klucze do miasta od prezydenta. Tego samego dnia swoje podwoje otworzy Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku.
- Naprawdę wina winobraniowego i wina lubuskiego, zielonogórskiego w tym roku nie zabraknie. Goście, którzy przyjadą do nas nie będą mieli problemów ze znalezieniem trunków - zapewniła Miedzińska.
Koncerty będą odbywały się na dwóch scenach - mniejsza stanie na Starym Rynku, który zmieni się w miasteczko winobraniowe, zaś większa będzie na placu Powstańców przy Filharmonii Zielonogórskiej. Tam będą występowały największe gwiazdy tegorocznego "Winobrania" - Mrozu, Kamil Bednarek, Red Lips, Grubson czy Kayah. 3 września odbędzie się koncert Alphaville, święcącego ogromne sukcesy w latach 80’ niemieckiego zespołu.
Organizatorzy przygotowali kilka nowych elementów święta miasta. W tym roku będzie można odwiedzić "Miasteczko pingwinów".
We Francji najmniejsze zbiory winogron od ponad pół wieku
Będzie to dwudniowa impreza w ogrodzie botanicznym, gdzie artysta z niemieckiego Cottbus zaprezentuje swoją iluminację składająca się z ok. 200, 80-cm pingwinów, które wieczorem będą zabawiać widzów barwą świateł.
- Po raz pierwszy w tym roku w ciągu czterech dni winobraniowych będzie odbywał się pierwszy festiwal teatrów plenerowych Monte Verde Festival. Cykl pokazów będzie odbywał się późnymi wieczorami na parkingu przy Palmiarni - dodała Miedzińska.
Nowinką będzie także "gadające winogronko" - to element mappingowy, czyli grafika 3D, która będzie wyświetlania na specjalnej instalacji nieopodal Filharmonii Zielonogórskiej. Iluminacja będzie wchodziła w interakcję z publicznością. Kolejną z nowych atrakcji będą pokazy chodzenia po linie.
W programie "Winobrania" jest wiele innych, ciekawych propozycji spędzenia wolnego czasu, m.in. wycieczki na winnice, wystawy przygotowane przez zielonogórskie placówki kultury, spotkania teatralne, przeglądy filmowe czy zawody sportowe.
- W tym roku mocny nacisk kładziemy na Festiwal Otwartych Winnic. Jest dużo więcej winobusów i wycieczek na nasze lubuskie winnice. Sprzedaż biletów trwa, można je kupić on-line - zapewniła Miedzińska.
Na organizację tegorocznego "Winobrania" samorząd Zielonej Góry przeznaczył 1,75 mln zł. Według szacunków organizatorów w zeszłym roku przez imprezę przewinęło się około miliona osób. Na podobny wynik władze miasta liczą w tym roku.