Wielkie wykreślanie pojazdów z CEPiK

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
03-06-2024,9:05 Aktualizacja: 03-06-2024,9:11
A A A

10 czerwca z ewidencji CEPiK zniknie siedem milionów pojazdów, co oficjalnie obniży średni wiek samochodów w Polsce o ponad 5 lat, a liczba aut na tysiąc mieszkańców spadnie z 700 do 500 - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben.

10 czerwca z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) wykreślonych zostanie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tzw. martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC. W znakomitej większości mowa o samochodach, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż figurują w bazach danych.

minister klimatu, hennig-kloska, ue, podatek od aut

Minister klimatu: jest wstępna zgoda Brukseli, by w Polsce nie został wprowadzony podatek od pojazdów spalinowych

Jest wstępna zgoda Brukseli, by w Polsce nie został wprowadzony podatek od samochodów spalinowych - poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Minister, zapytana w Radiu ZET, czy jest zgoda Brukseli na...

"Dzięki tej zmianie obraz polskiego parku samochodowego widoczny w bazie CEPIK znacznie się zmieni. Liczba pojazdów na 1000 mieszkańców spadnie z ponad siedmiuset na niewiele ponad pięćset. Średni wiek samochodów w Polsce znacząco się zaś obniży - wg szacunków Samaru z 21,54 do 16,12 lat. Z szarego końca przesuniemy się więc na środek europejskiej tabeli. Wreszcie, po kilkunastu latach działań w tym zakresie, postulaty ekspertów motoryzacyjnych zostaną zrealizowane, a dane będą oddawały realny obraz pojazdów poruszających się po polskich drogach" – zaznaczył prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben.

Jak wskazał Bęben, o absurdach widocznych w oficjalnych danych CEPIK zrobiło się w Polsce głośno wiele lat temu, kiedy opublikowany został raport Koalicji R2RC zainicjowanej przez SDCM. "Analiza danych dobitnie wskazała, jak bardzo są nieaktualne. Widnieje w niej kilka milionów pojazdów dawno już zezłomowanych, istniejących jedynie we wdzięcznej pamięci swoich poprzednich właścicieli. Pełno w niej jest również zwykłych błędów, przez które wiek niektórych pojazdów wskazuje, że pochodzą sprzed I wojny światowej, a są wśród nich nawet i takie, które teoretycznie pamiętają czasy Mieszka I, gdyż przypisano im rok produkcji z połowy X wieku. Wśród ‘martwych dusz’ są też dziesiątki tysięcy pojazdów marek, o których już w mało kto pamięta: wartburgów, syren, żuków, zaporożców itd." - wymienił Tomasz Bęben.

pigmiur, rejestracja, maszyny, ciągniki, przyczepy

PIGMiUR: w kwietniu spadek rejestracji ciągników i przyczep. Rolnicy z dystansem traktują możliwość inwestycji w nowy sprzęt

W kwietniu br. zarejestrowano 722 nowe ciągniki, czyli o 91 mniej niż w marcu oraz o 127 mniej rdr. Spadła też rejestracja nowych przyczep rolniczych - podała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR). Rolnicy...

Jak zauważył prezes SDCM, miało to jednak poważniejsze następstwa, bo przez zniekształcający rzeczywistość pryzmat oficjalnych statystyk, na rynek motoryzacyjny patrzyli również ci, od których zależy kształt regulujących go przepisów, co mogło prowadzić do podejmowania błędnych decyzji.

"Niektóre media podchwytywały te nieprawdziwe dane i chętnie nimi epatowały. Na ich kanwie cyklicznie powstawały artykuły o zalewaniu Polski przez ‘złom’ sprowadzany z zachodu. Dobrze, że po latach skończymy z tym ośmieszającym nas bałaganem – podsumował Tomasz Bęben.

Zgodnie z zapisami art. 17 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, co do zasady decyzje o rejestracji pojazdu wydane przed 14 marca 2005 r. oraz dotyczące pojazdów, które przez okres 10 lat nie były ubezpieczane ani poddawane okresowym badaniom technicznym, o ile im podlegały, wygasną z mocy prawa z dniem 10 czerwca 2024 r. Samochody, które jednak istnieją, a z jakiegoś powodu nie były ubezpieczane czy poddawane badaniom technicznym. ustawodawca zapewnił możliwość powtórnej rejestracji.

Poleć
Udostępnij