Wiceminister do zadań specjalnych
Zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego "odchudzanie" administracji rządowej sprawiło, że 12 marca ze stanowiskiem podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pożegnała się Ewa Lech, która między innymi nadzorowała pracę Inspekcji Weterynaryjnej.
Postanowiliśmy sprawdzić, kto w resorcie rolnictwa przejął jej obowiązki.
Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego ministerstwa rolnictwa poinformowała naszą redakcję, że "zgodnie z nowym podziałem kompetencji zadania do realizacji objęte zakresem działania Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii oraz Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin wyznacza oraz nadzoruje ich wykonanie sekretarz stanu Zbigniew Babalski".
Wiceminister Ewa Lech odchodzi z resortu rolnictwa
Odejście Ewy Lech z resortu rolnictwa sprawiło, że przybyło obowiązków Zbigniewowi Babalskiemu, który od 1 grudnia 2015 roku jest sekretarzem stanu w ministerstwie rolnictwa.
Warto podkreślić, że Babalski jest również posłem PiS, a także pełnomocnikiem rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. W 2016 roku był odpowiedzialny za przygotowanie i wprowadzenie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
Resort rolnictwa wnioskuje do MSWiA o podwyżki dla lekarzy weterynarii
Należy przypomnieć, że pomysł połączania Agencji Nieruchomości Rolnych i Agencji Rynku Rolnego w jeden podmiot, był głośno krytykowany i niewiele osób wróżyło sukces misji Babalskiego. To właśnie przy okazji tworzenia KOWR-u zaczęło się mówić, że jest "człowiekiem do zadań specjalnych".
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wiceminister Babalski ma opinię sprawnego urzędnika, który nie boi się podejmować odważnych decyzji. - Jest dobrze oceniany, zarówno przez nowe otoczenie premiera Morawieckiego, jak również ludzi, którzy pracowali z premier Szydło - usłyszeliśmy od osoby z KPRM. Być może właśnie z tego powodu wiceminister otrzymał dodatkowe kompetencje.
Zgodnie z nowym podziałem obowiązków, Babalski określa zadania do realizacji oraz nadzoruje ich wykonanie w zakresie Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, Departamentu Gospodarki Ziemią, Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin oraz Departamentu Nadzoru Właścicielskiego.
Weterynarze proszą o pomoc premiera. Inspekcji grozi paraliż
Zbigniew Babalski sprawuje pieczę nad ważnymi urzędami, wśród których jest: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, Inspekcja Weterynaryjna, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Polski Klub Wyścigów Konnych.
Pierwszym trudnym sprawdzianem dla wiceministra będzie protest zapowiadany na najbliższy poniedziałek, 26 marca.
To właśnie wtedy zdecydowana większość lekarzy i pracowników Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej z całego kraju weźmie urlop. Protest to kolejny etap walki o podwyżki, która trwa od kilku tygodni.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś