We Włodawie dyskutowali o dopłatach dla rolników i nie tylko
Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował we Włodawie szkolenie na temat zmian w dopłatach dla rolnictwa w 2017 roku. Rozmawiano też o działaniach rolno-środowiskowo-klimatycznych.
Nowości w systemie płatności przedstawiła Kamila Leśniewska z ARiMR we Włodawie. Dopłaty do upraw wysokobiałkowych zostały zastąpione dwoma innymi - do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno i powierzchni upraw roślin pastewnych. Przy obu wsparciach trzeba udowodnić, że uprawy nie zostały przeznaczone na zielony nawóz.
Ministerstwo ma ambitne plany. Wyrównanie dopłat to priorytet
W tym roku płatność do owoców miękkich obejmuje tylko plantacje truskawek (wniosek może złożyć każdy, kto ma przynajmniej 10 arów), ale nie ma funduszy do malin. Z kolei płatność do uprawy buraków cukrowych - nie ma kwotowania - obejmuje powierzchnię, która jest na umowie zawartej z cukrownią.
Zmieniają się też dopłaty do zwierząt. W tym roku przysługuje wsparcie do bydła, krów mlecznych, mających ponad 2 lata, ale tylko do 20 sztuk. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest posiadanie co najmniej 3 sztuk. W przypadku płatności do owiec i kóz obowiązuje system bezwnioskowy. Kamila Leśniewska przypomniała o obowiązku składania spisu stanu stada zwierząt (bydła, świń, owiec i kóz).
W tym roku rolnicy mogą się taż starać o płatności do lotnisk, boisk i pól golfowych, jeśli udowodnią, że są wykorzystywane jako pastwiska.
Wnioski można składać do 15 maja. Spóźnialscy mogą to również uczynić do 9 czerwca, ale wówczas płatność zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy dzień roboczy zwłoki.
Można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2017 rok
Bożena Reniuszek, kierownik działu ekologii i ochrony środowiska LORD Końskowola przedstawiła pakiety rolno-środowiskowo-klimatyczne dostępne na Lubelszczyźnie. To pakiet 1 - rolnictwo zrównoważone, pakiet 3 - zachowanie sadów tradycyjnych drzew owocowych, pakiet 6 - zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie i pakiet 7 - zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie. Ekspertka przypomniała, że na jednej działce nie można łączyć różnych pakietów.
Pozostałe dwa pakiety (dostępne w powiecie włodawskim): - 4 cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 oraz 5 - cenne siedliska poza obszarami Natura 2000 omówiła Katarzyna Haruk vel Chawryluk, doradca do spraw ekologii i ochrony środowiska PZDR we Włodawie.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś