Wcześniejsze emerytury rolnicze ważne także dla młodych
Dlaczego tak ważne jest zachowanie przez rolników prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni)? Bo między innymi to może mieć wpływ na ciągłość pracy w gospodarstwach.
Przyjęty przez Sejm prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oznacza obniżenie wieku emerytalnego kobiet do 60 lat oraz mężczyzn do 65 lat. Ale dla rolników wiąże się z objęciem zasadami ujednolicenia wieku emerytalnego i - tym samym - utratą prawa do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 i 60 lat (ten przywilej zachowają tylko do końca 2017 r.).
Zakaz pracy na emeryturze nie wchodzi w grę
Syzyfowa praca
Po pierwsze praca rolnika wymaga na co dzień ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. To bardzo rzadkie połączenie. Bo nowoczesny farmer, mimo że zazwyczaj dysponuje już dużo lepszym sprzętem niż kiedyś, nadal musi w pocie czoła wykonywać ciężkie roboty zarówno na polach, jak i w oborze czy chlewni.
W obowiązkach przy obsłudze maszyn czy karmieniu zwierząt nie mogą go zastąpić w całości np. roboty i inne urządzenia, na które zresztą stać tylko nielicznych. Poza tym te czynności trzeba wykonywać - zwłaszcza przy produkcji zwierzęcej - przez 7 dni w tygodniu, zapominając o urlopach czy świętach.
Wcześniej na emeryturę. Sejm poparł prezydencki projekt
U wielu rolników wygląda to tak, że od rana do wieczora pracują przy zwierzętach i na polach, a przed snem siadają jeszcze do wszelkiego rodzaju "kwitów".
Stres i choroby
Po drugie wspomniany wyżej wieloletni wysiłek zazwyczaj odbija się na zdrowiu farmerów. Bo mięśnie i stawy wieczne nie są. A przecież ucierpieć mogą także znacznie organy wewnętrzne, bo gospodarze są ustawicznie narażeni na prace w warunkach przeciągów, złych warunków atmosferycznych, zapylenia powietrza. Wspomnieć należy także o wdychaniu gazów szkodliwych, jak amoniak czy dwutlenek węgla.
Do tego dodać należy ogromny stres towarzyszący prowadzeniu współczesnego gospodarstwa. Obecnie bowiem rynki w poszczególnych segmentach rolnych są bardzo niestabilne, co ma oczywiście wpływ na ceny płodów. Rolnik uprawia, hoduje itd., nie wiedząc ile dostanie za efekty swojej pracy ani nawet czy w ogóle uda mu się je spieniężyć.
PSL chce poprawek dotyczących przechodzenia rolników na emeryturę
Szansa dla młodych
Po trzecie możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę to dla kolejnego pokolenia szansa na szybsze przejęcie gospodarstwa. Dzięki temu na polskiej wsi ma miejsce wymiana pokoleń i zachowana jest ciągłość pracy w gospodarstwach. Młodzi im dłużej będą czekać na prowadzenie rodzinnego gospodarstwa, tym częściej będą je opuszczać w poszukiwaniu samodzielnych wyzwań zawodowych, najczęściej emigrując do miasta.
Ponadto jeśli następca w młodym wieku przejmie gospodarstwo, może w ramach unijnych programów starać się o istotne dotacje na jego rozwój, w tym zakup drogiego sprzętu, jak np. traktor.