W sklepach coraz drożej. Dominują dwucyfrowe wzrosty
W marcu w sklepach było drożej średnio o 15,6 proc. w ujęciu rocznym - wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych", analizy prowadzonej przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe.
Na 12 badanych kategorii podrożały wszystkie, z czego 8 zaliczyły dwucyfrowe wzrosty. Jak wskazał współautor badania Michał Pajdak z WSB w Poznaniu jest kilka przyczyn wzrostów.
Holding ma "wyregulować" ceny żywności i pomóc w walce z inflacją
- Pandemia i lockdowny przerodziły się w czasowe zatrzymanie produkcji, generując braki towarowe i zakłócenia łańcuchów dostaw. Gdy sytuacja się poprawiła, część surowców była mniej dostępna niż wcześniej. Popyt na nie przeważał nad podażą, co wywołało falowy wzrost cen. Dodał, że na światowych giełdach zdrożały wszystkie surowce i towary, w tym ropa naftowa przez co zdrożał transport. Do tego wybuchła wojna w Ukrainie, powodując nowe zawirowania na rynkach, a sankcje zmniejszyły dostępność rosyjskich surowców i wpłynęły na kolejne podwyżki cen - wyjaśnił.
Z analizy wynika, że w marcu najbardziej podrożały produkty tłuszczowe - o 53,8 proc. rdr. - Ta kategoria od kilku miesięcy utrzymuje się na pierwszym miejscu, z dużą przewagą nad innymi, na co wpływ mają ceny oleju, które poszybowały o 68,6 proc., margaryny do pieczenia, które zdrożały o 41,6 proc. i masła o 29,2 proc. - podał ekspert.
Średnio o 1/4 zdrożały produkty sypkie. W tej kategorii najbardziej poszybowały ceny mąki (o 28 proc.), a cukier zdrożał o 10,1 proc.
Niewiele mniej rok do roku zdrożało mięso - średnio o 22,1 proc. Najwyższy skok odnotowała wołowina (30,2 proc.), drób zdrożał o 15,2 proc., a mięso wieprzowe o 12 proc.
VAT na żywność ma być dłużej obniżony
Zdaniem Katarzyny Grochowskiej z firmy analitycznej Hiper-Com Poland, mięso zdrożało częściowo dlatego, że z rynku pasz zniknęła ogarnięta wojną Ukraina. - To znacznie podniosło ceny żywca, jako że ten kraj to jeden z największych producentów pasz. Wzrosty cen nawozów, paliw i energii to kolejne czynniki podnoszące koszty zakupu pasz pozostających na rynku. Drożeją też transport, ubój oraz magazynowanie, a to wszystko ma wpływ na finalne ceny mięs w sklepach - wyjaśniła.
Warzywa podrożały średnio o 20,5 proc. Dwucyfrowe skoki cen notowały w marcu również owoce - 12,3 proc. i nabiał - 10 proc.
Tomasz Tarnowski, analityk UCE Research wskazał, że poniżej 10 proc. zdrożały tylko napoje (7,2 proc.), dodatki spożywcze (4,5 proc.) i pieczywo ( 4,4 proc.).
W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" analizowano 12 kategorii (pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art.) oraz 45 produktów. Ujęto wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry, działające w 16 województwach.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś