W Polsce powstaje wciąż za mało mieszkań. A trzeba gonić Europę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-05-2017,11:40 Aktualizacja: 18-05-2017,12:26
A A A

Jeśli chcemy dojść do średniej europejskiej liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców do 2030 r., co zakłada Narodowy Program Mieszkaniowy, deweloperzy muszą oddawać do użytku dwa razy więcej mieszkań - uważa Konrad Płochocki, szef Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Ekspert przekonuje, że nie uda się tego osiągnąć bez drastycznej deregulacji. Dodał, że biorąc pod uwagę średnią europejską, która wynosi 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców, i porównując ją z 363 mieszkaniami na tysiąc Polaków widzimy, jak wiele pracy mamy jeszcze do wykonania.

mieszkanie plus, Narodowy Program Mieszkaniowy, BGK Nieruchomości, mirosław barszcz

Bank ma miliardy złotych na program Mieszkanie plus

- W tej chwili mamy do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus - powiedział Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości. Dodał, że to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt...

Jego zdaniem, przepisy regulujące branżę powinny maksymalnie upraszczać proces budowlany nie dla wygody deweloperów, ale dla zwiększenia liczby mieszkań. - Chodzi o dostosowanie całego procesu do realiów rynku - przede wszystkim o skrócenie oczekiwania na warunki zabudowy, niezbędne pozwolenia, decyzje - wyjaśnił Płochocki.

Zwrócił uwagę, że rząd, przymierzając się do programu Mieszkanie plus, zapowiedział specustawę, przyspieszającą proces budowlany. - Jeżeli będzie specustawa, to powinna zmienić prawo dla absolutnie wszystkich - zaznaczył.

Chodzi o specustawę, której projekt zaprezentowano w marcu. Ureguluje ona przede wszystkim przyspieszony tryb podejmowania decyzji w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych w sytuacji, gdy przeznaczenie gruntu - według studium lub planu zagospodarowania przestrzennego - jest inne niż mieszkaniowe.

Przyspieszeniu mają ulec procedury związane z regulowaniem stanu prawnego nieruchomości, uzyskaniem decyzji środowiskowych, a także pozwoleń wodnoprawnych.

mieszkanie plus, Narodowy Program Mieszkaniowy, BGK Nieruchomości, grzegorz muszyński

Mieszkanie Plus. Czas na podpisywanie umów z inwestorami

Około 30 umów inwestycyjnych chce zawrzeć w tym półroczu koordynująca pilotaż programu Mieszkanie Plus spółka BGK Nieruchomości. Jej przedstawiciele szacują, że w fazę realizacji może do końca roku wejść około 20 spośród...

Jak mówił pod koniec kwietnia prezes BGKN Mirosław Barszcz, początkowo pomysł był taki, żeby ustawa regulowała inwestycje, które będą realizowane w ramach rządowego programu Mieszkanie plus.

Po rozmowach z różnymi instytucjami, m.in. Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Głównym Urzędem Statystycznym ustalono jednak, że szybka ścieżka inwestycyjna będzie obejmowała wszystkie formy budownictwa mieszkaniowego przy zachowaniu pewnych warunków.

Barszcz informował niedawno, że zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym, do 2030 r. średnia liczba mieszkań ma wzrosnąć z obecnych 363 do 435 na tysiąc mieszkańców.

Według danych GUS, w 2016 r. deweloperzy w Polsce oddali do użytkowania 79 tys. 179 mieszkań, czyli o 26,7 proc. więcej niż rok wcześniej.

Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza 146 przedsiębiorstw działających na terenie całego kraju, zwłaszcza na rynku wrocławskim i warszawskim.

Poleć
Udostępnij