W obliczu wojny rośnie rola małych i średnich gospodarstw

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Karolina Mózgowiec, Ewa Wesołowska PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2022,18:45 Aktualizacja: 22-04-2022,14:49
A A A

Trzeba zapobiec procesowi degradacji i eliminacji małych i średnich gospodarstw rolnych, zwłaszcza hodowlanych - powiedział w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że w obliczu wojny w Ukrainie rośnie rola małych i średnich gospodarstw w bezpieczeństwie żywności.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie Wojciechowski zwrócił uwagę, że z Ukrainy napływają informacje m.in. o niszczeniu wielkich gospodarstw rolnych, jak fermy kur niosek na 4 mln sztuk. "Aspekt bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście roli małych i średnich gospodarstw nabiera na znaczeniu w tym kryzysie" - podkreślił.

Jak mówił, skoncentrowane wielkie hodowle są zbyt łatwym celem ataku w sytuacji zagrożenia. "System żywnościowy musi być też, a może przede wszystkim oparty na dobrze funkcjonujących małych i średnich gospodarstwach rodzinnych" - wskazał unijny komisarz.

ue, komisja europejska

KE będzie szybko udzielać zgód na pomoc krajową dla rolników

Komisja Europejska w dość szybkim trybie będzie udzielać zgód na pomoc krajową skierowaną do rolników - zapowiedział w piątek w Warszawie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Przedstawiciel Komisji...
Zaznaczył, że "w Polsce trzeba zapobiec procesowi degradacji i eliminacji małych i średnich gospodarstw", w szczególności hodowlanych. Jest to ważne - mówił - w kontekście polskiego planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

"Wyniki spisu rolnego z 2020 r. wskazują, że od 2010 do 2020 r. zostało zlikwidowanych 340 tys. gospodarstw hodowlanych. Oczywiście, tego typu zjawiska zachodzą w całej Europie, ale w Polsce następowały zdecydowanie zbyt szybko. Stworzenie warunków do funkcjonowania małych i średnich gospodarstw jest bardzo ważnym przedsięwzięciem" - argumentował Wojciechowski.

Jego zdaniem, efekty może przynieść dobrze rozdysponowana pomoc na dobrostan zwierząt. Przekazał, że w polskim planie strategicznym „na pewno sprawa dobrostanu zwierząt i utrzymania hodowli w małych gospodarstwach będzie priorytetowo traktowana, bo jest to kwestia bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście militarnych zagrożeń dla funkcjonowania rolnictwa".

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją Europejską każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.

 

Poleć
Udostępnij