W Małopolsce cały czas przybywa nowych winnic
Miłośnicy wina i pięknych krajobrazów w najbliższą sobotę w Smardzowicach koło Ojcowa zainaugurują sezon enoturystyczny na Małopolskim Szlaku Winnym.
W tym roku zaplanowano zwiedzanie co najmniej 10 regionalnych winnic, których produkty będzie można degustować.
Jak poinformował PAP Life Paweł Tokarczyk, prezes Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, a zapisów trzeba dokonywać z dużym wyprzedzeniem.
Polakom coraz bardziej smakuje wino
Tokarczyk zwrócił uwagę, że enoturystyka w Małopolsce w ciągu ostatnich lat stała się popularnych sposobem spędzania wolnego czasu.
- W ubiegłym roku mieliśmy naprawdę wspaniała frekwencję, trzeba było tworzyć dodatkowe grupy, żeby zainteresowani mogli wziąć udział w zwiedzaniu - zaznaczył.
Według niego przez ostatnie sezony winnice odwiedziło ponad 2 tysiące osób. - W tym roku też się spodziewany bardzo dużej frekwencji, na otwarcie mamy już zapełnione dwie kilkudziesięcioosobowe grupy - poinformował Tokarczyk.
Lubuscy winiarze zapraszają na weekendy otwartych winnic
Jej cechą charakterystyczną jest to, że posadzono ją bezpośrednio na skałach wapiennych. Z powodu położenia na dużej wysokości - 399 m n.p.m., udają się w niej odporne odmiany winorośli, z których powstaje wino czerwone. Zdobywa ono nagrody na międzynarodowych konkursach.
W tym roku planowana jest organizacja prezentacji w co najmniej 10 różnych winnicach na szlaku. 30 lipca turyści zawitają do trzech winnic na jurze krakowskiej w okolicach Ojcowa: Kresy, Amonit oraz Słońce i Wiatr.
13 sierpnia przeniosą się do Winnicy Wieliczka, a następnie odwiedzą Winnicę Dąbrówka (20 sierpnia), Winnicę Piwnice Antoniego (21 sierpnia), Winnicę Janowice (27 sierpnia) oraz Winnicę Gaj (28 sierpnia). Zakończenie sezonu enoturystycznego zaplanowano 3 września w Winnicy Rodziny Steców.
Podkarpackie winnice czekają na turystów
Obecnie w całej Małopolsce jest ponad 100 winnic i wciąż przybywają nowe. Niektóre z nich prowadzą już komercyjną działalność i sprzedają swoje wina do sklepów, restauracji oraz bezpośrednio konsumentom, a kolejne przygotowują się, aby wkrótce taką sprzedaż rozpocząć.
W Małopolsce można już wyodrębnić obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa. Jest to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Ciężkowickie-Rożnowskie na wschodzie regionu.