Ujawniono efekty pracy Porozumienia Rolniczego. 180 zaleceń i rekomendacji
Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW i znajdą odzwierciedlenie w przepisach prawnych - mówił szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, omawiając we wtorek efekty Porozumienia Rolniczego.
Ardanowski mówił, że w ramach Porozumienia pracowało 10 zespołów tematycznych, spotykając się kilkadziesiąt razy. Podkreślał, że ponad 160, czyli ogromna większość organizacji rolniczych przystąpiła do Porozumienia.
Prezydent weźmie udział w pierwszym spotkaniu Porozumienia Rolniczego
Zaznaczył, że część propozycji, o których mówiono podczas prac zespołów, znalazło się w ustawach. Np. jednym z postulatów zgłaszanych od dawna było zwiększenie kontroli nad jakością żywności i dziś Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która domyka system takiej kontroli poprzez włączenie do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych obowiązki Inspekcji Handlowej.
Porozumienie Rolnicze to forum dialogu nt. problemów występujących w rolnictwie. Według resortu zadaniem Porozumienia jest umożliwić poprzez rozmowy między uczestnikami rynku żywnościowego (rolników, przetwórców, handel i konsumentów) wypracowanie rozwiązań najlepszych dla wszystkich tych grup.
Tyle dostają polscy rolnicy, czyli zróżnicowana wysokość dopłat w UE
W opinii ministra Ardanowskiego, najważniejszymi rozwiązaniami, które przyniosą stabilizację rynków rolnych jest utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, która jest "budowana w oparciu o zasoby i organizacyjny stan Krajowej Spółki Cukrowej, która zostanie dokapitalizowana i zwiększona o inne zakłady z różnych branż rolniczych".
Istotnym elementem - zdaniem ministra - jest przejrzystość rynkowa, chodzi o ustawę o znakowaniu żywności, i możliwość stosowania nazwy "produkt polski" czy oznaczenia "flagą" lub znakiem "produkt wolny od GMO" i kontrolowanie poprawności oznaczeń (projekt ustawy o IJHARS). Dodał, że "trzecim działaniem, co do którego nie ma prostej ustawy prawnej, jest zwiększenie roli rolników w rynku".
[WIDEO] Konferencja prasowa dot. Porozumienia Rolniczego w resorcie rolnictwa 17 września
Rolniczy samorząd obawia się o pomoc suszową
Porozumienie może być wspólnym elementem, który doprowadzi do wspólnej reprezentacji rolników wobec różnych instytucji i organizacji - mówił obecny na konferencji prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Jego zdaniem, dobrze się stało, że podczas pracy w zespołach, każdy z uczestników mógł powiedzieć o tym co go boli. Część postulatów wypracowanych przez zespołu została już wdrożona, na inne potrzeba czasu, a niektórych w ogóle się nie da, bo nie pozwala prawo, ale najważniejsza jest rozmowa - podsumował.
Pierwsze posiedzenie Porozumienia Rolniczego, które odbyło się w lutym br. otwierał prezydent Andrzej Duda. Podkreślił on wówczas, że "nasza gospodarka opiera się na rolnictwie i że ono musi być wspierane".
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś