Turyści wracają do winnic

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2020,8:45 Aktualizacja: 01-06-2020,8:52
A A A

2/3 z 150 winnic na Podkarpaciu znów przyjmuje turystów. Po przerwie spowodowanej pandemią kornawirusa winiarze proponują zwiedzanie i degustacje win - mówi Ewa Wawro redaktor naczelna portalu naszewinnice.pl.

Zwiedzając gospodarstwa winiarskie należy stosować się jednak do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. W podróży po winnicach pomagają turystom przewodniki wydawane przez lokalne samorządy oraz stowarzyszenia winiarzy.

winiarstwo, produkcja wina, epidemia koronawirusa, Thomas Montagne

Koronawirus klęską dla producentów wina

We Francji koronawirus jest szczególną klęską dla producentów wina, które stanowi bardzo ważną część gospodarki kraju, będącego pierwszym światowym eksporterem trunku. Winiarze obawiają się, że nie uda im się sprzedać swoich...

W ostatnich latach właściciele winnic współpracują także z miejscowymi producentami rolnymi, m.in. wytwórcami serów.

W tym roku w związku z pandemią koronawirusa pierwsi, indywidualni turyści w gospodarstwach winiarskich pojawili się dopiero 2-3 tygodnie temu. - Obecnie ruch turystyczny powoli wraca do winnic. Natomiast na połowę czerwca planowane są już pierwsze po odmrożeniu imprezy winiarskie - mówiła Wawro.

W podkarpackich winnicach - jak zauważyła - od kilku lat enoturystów, czyli turystów zwiedzających regiony winiarskie, można spotkać niemal codziennie. Wiele spotkań jest wcześniej zaplanowane, ale sporo gości z kraju czy zagranicy do winnic zagląda np. przy okazji pobytu w Bieszczadach, czy Beskidzie Niskim.

Zdaniem Wawro, rośnie zainteresowanie podkarpackimi winnicami, a równolegle poprawia się również jakość usług.

- Coraz więcej gospodarstw zapewnia noclegi i wyżywienia. Jeszcze kilka lat temu takich winnic było niewiele; może kilkanaście. Teraz mamy całkiem obszerny wybór - mówiła ekspertka

Małopolski Szlak Winny, uprawa winorośli, winnice, produkcja wina

Kolejne winnice na turystycznym szlaku

Pięć kolejnych winnic dołączyło w 2019 roku do Małopolskiego Szlaku Winnego, który obecnie liczy 40 takich plantacji. We wszystkich produkuje się trunki, które znajdują uznanie na międzynarodowych konkursach winiarskich. Małopolski...

W regionie 34 winnice sprzedaje także swoje wyroby. - Turyści chcą kupić nasze wina i np. zaprezentować je znajomym, żeby udowodnić, że polskie wina w niczym nie ustępują wytwarzanym w starych krajach winiarskich. Dla enoturystów są atrakcyjne przez swoją oryginalność i ograniczony dostęp - zaznaczyła Wawro.

Pandemia spowodowała, że dochody winiarzy w marcu, kwietniu i maju były mniejsze o blisko 60 proc. Wynikało to głównie z braku zamówień z restauracji i hurtowni.

W południowo-wschodniej Polsce jest przeszło 150 winnic. Liczą od kilku arów do 2-3 hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W południowo-wschodniej Polsce uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa.

Dominują odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: seyval blanc, hibernal, bianca, jutrzenka, johanniter na białe wina i rondo, regent, marechal foch oraz leon millot na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich.
 

Poleć
Udostępnij