Telus: kobiety są aktywne w instytucjach rolnych i na obszarach wiejskich
Kobiety są aktywne w instytucjach rolnych, podejmują też wiele działań na terenach obszarów wiejskich, są siłą i fundamentem wsi polskiej - mówił minister rolnictwa Robert Telus podczas wtorkowej konferencji Rady Kobiet podsumowującej dotychczasową działalność tego gremium.
"Imprezy bez kobiet byłyby ‘miałkie’, to wy nadajecie sens tym imprezom. Zajmujecie się kultywowaniem kultury, naszych korzeni i tożsamości" - podkreślił minister. zabierając głos podczas konferencji zorganizowanej z inicjatywy Rady Kobiet w rolnictwie.
Zaznaczył, że kobiety coraz liczniej obecne są w instytucjach rolnych, ale także są bardzo aktywne w działalności na obszarach wiejskich. Przykładem tego są m.in. koła gospodyń wiejskich. "Bez kobiet nie byłoby wrażliwości, męski świat jest czasem zbyt poukładany. Kobiet wprowadzają spokój, merytoryczność i ‘nakręcają’ mężczyzn do działania" - mówił minister.
ARiMR o pomocy dla kół gospodyń wiejskich. Wnioski opiewają na grubo ponad 100 mln zł
300 kandydatek w konkursie
Przewodnicząca Rady Kobiet, wiceminister rolnictwa Anna Gębicka podkreśliła znaczenie kobiet dla rozwoju wsi, jednocześnie zauważając, że coraz więcej przedstawicielek płci pięknej jest szefami instytucji rolniczych, jak np. KRUS, ARiMR czy Instytutu Ogrodnictwa. Zwróciła uwagę, że dotychczasowa Rada, która skupia przedstawicielki różnych środowisk rolniczych pracowała bardzo merytorycznie i dużo udało się zrobić.
Podczas konferencji zostały wygłoszone referaty m.in. dotyczące rolnictwa ekologicznego, innowacyjności czy przedsiębiorczości w rolnictwie. Na zakończenie imprezy rozstrzygnięty został konkurs "Kobiety dla Polskiej Wsi" skierowany do kobiet zaangażowanych w działalność na rzecz obszarów wiejskich. Jego celem jest uhonorowanie i promowanie kobiet działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Do konkursu zgłosiło się ponad 300 kandydatek z całej Polski.
Wręczono statuetki w 9 kategoriach - Kobieta: Rolnik; Przedsiębiorca; Kultury Ludowej; Społecznik; Samorządowiec; Innowacyjna; Kobieta promująca zdrowy styl życia; Kobieta w Nauce; Kobieta Ambasador bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym.
Trzyletnia kadencja Rady
Rada Kobiet została powołana w marcu 2021 r. rozporządzeniem ministra rolnictwa jako jego organ pomocniczy. Akty powołania do Rady wręczył 8 marca 2022 r. były minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
Rolniczka, społecznik, ambasador bezpieczeństwa. Ruszył konkurs "Kobiety dla Polskiej Wsi"
Zadaniem tego gremium jest proponowanie rozwiązań korzystnych dla rolnictwa, a zwłaszcza dla kobiet pracujących w tym sektorze. Kadencja Rady Kobiet w rolnictwie będzie trwać 3 lata, a w jej skład może wchodzić nie więcej niż 20 osób.
Do zadań Rady Kobiet w rolnictwie należy m.in. analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich i identyfikowanie problemów, rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i ich roli, inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji oraz programów i kampanii społecznych, podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet czy opiniowanie projektów aktów prawnych.
Ponadto Rada wspiera promocję dobrych praktyk w rolnictwie i przetwórstwie, produkcję żywności ekologicznej, dziedzictwo kulturowe wsi czy wskazuje na pozytywne aspekty życia na terenach niezurbanizowanych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś