Szybki internet „pod strzechami”

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2015,11:45 Aktualizacja: 11-07-2015,11:55
A A A

Uroczystym zespawaniem światłowodów przez marszałków województwa lubelskiego i podlaskiego zakończone zostały prace związane z wykonaniem połączenia Regionalnych Sieci Szerokopasmowych województw lubelskiego i podlaskiego. Szybki internet będzie więc dostępny również na terenach wiejskich.

Światłowód łączący województwo lubelskie i podlaskie został umieszczony na granicy regionów metodą przewiertu sterowanego pod rzeką Bug w okolicach miejscowości Nemirów (woj. podlaskie) i Gnojno (woj. lubelskie).

Miliard euro na szybki internet

Powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu w Polsce może powstać jedynie dzięki współpracy biznesu, administracji i nauki. Bez tego nie uda się skutecznie wydać ponad miliarda euro przeznaczonego na ten cel.   - Niska dostępność...

Jest to fragment szerszego przedsięwzięcia, jakim jest „Projekt Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej (SSPW)”. W ramach inwestycji realizowanej z wykorzystaniem funduszy z Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” w 5 wschodnich województwach powstaje infrastruktura szerokopasmowa umożliwiająca dostęp do internetu.

Znacznie ułatwi to życie przede wszystkim mieszkańcom obszarów wiejskich. Do odleglejszych od dużych miast miejscowości rzadko kładziono światłowody. Chodzi oczywiście o potrzebne na taki cel duże fundusze.

Teraz, gdy taka sieć powstanie za unijne pieniądze, działające na rynku podmioty na pewno wejdą do gry o klientów. Tym bardziej, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zapowiada, że już we wrześniu br. wystartują pierwsze konkursy w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dzięki temu lokalni operatorzy będą mogli pozyskać pieniądze na budowę „ostatniej mili”, czyli bezpośredniego połączenia odbiorców końcowych (np. gospodarstw domowych, instytucji publicznych, firm) do węzłów dystrybucyjnych powstających w ramach regionalnych projektów szerokopasmowych.

Poleć
Udostępnij