Szakale zagryzły ponad sto gęsi. Trafią na listę gatunków zwierząt łownych
Już w przyszłym roku szakale w Polsce trafią na listę gatunków zwierząt łownych. I niewykluczone, że potrzebny będzie ich odstrzał, jeśli nadal będzie dochodziło do takich zdarzeń jak ostatnio pod Działdowem (woj. warmińsko-mazurskie).
Właściciel gospodarstwa utrzymującego gęsi podczas porannego obchodu odkrył martwe ptaki. Widział też podobno dwa atakujące jego dobytek duże, nieznane mu zwierzęta, które były podobne do psów. Spłoszone, uciekły, a gospodarz naliczył wówczas aż 112 zagryzionych gęsi.
Szakale są w Polsce. Uważajcie!
Na miejsce został wezwany lekarz weterynarii. - Po opisie cech zewnętrznych drapieżników uznałem, że to szakale. Jest ich w naszych lasach coraz więcej i stanowią realne zagrożenie dla hodowców drobiu - wyjaśnia na łamach "Gazety Działdowskiej" doktor Władysław Kubiński.
- Od kilku lat obserwowane są w Polsce. Mają u nas dogodne warunki i zaczęły się nawet rozmnażać. Przywędrowały ze wschodu i południa. Migracja związana jest z ociepleniem klimatu, dostępnością pożywienia. Szakale żywią się gryzoniami, ptactwem i jajami - dodaje.
Problem pojawienia się w Polsce (oficjalnie od 2015 r.) szakali złocistych (jedyny występujący poza terenem Afryki gatunek szakali) został już dostrzeżony przez Ministerstwo Środowiska.
1 sierpnia Jan Szyszko, szef resortu podpisał nowe rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych. Dokument wprowadza do wykazu właśnie szakala złocistego z okresem polowań od 1 sierpnia do końca lutego (a na terenach obwodów łowieckich, na których występuje głuszec lub cietrzew lub prowadzono na nich w ostatnich dwóch latach kalendarzowych zasiedlenia zająca, bażanta lub kuropatwy przez cały rok). Odstrzał można rozpocząć od 1 sierpnia 2019 r.
Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta hodowlane na Węgrzech
W uzasadnieniu resort przyznaje, że nie da się wykluczyć, że nastąpi wzrost liczebności tego gatunku w Polsce w wymiarze zagrażającym stabilności ekosystemów. "Należy pamiętać, że szakal złocisty jest drapieżnikiem, który w celu zdobycia pożywienia może polować nie tylko na drobne zwierzęta, lecz także na młode osobniki zwierzyny płowej. Przez wpisanie na listę gatunków zwierząt łownych zapewnia się natomiast możliwość gospodarowania populacjami tego gatunku w przyszłości" - napisano w uzasadnieniu do rozporządzenia.
Umieszczenie szakala złocistego na liście gatunków zwierząt łownych ułatwi poznanie biologii tego gatunku w Polsce, choćby dzięki corocznej inwentaryzacji zwierząt prowadzonej przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich na potrzeby sporządzania rocznych planów łowieckich.
- Wiesz o ważnym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl