Szakale są w Polsce. Uważajcie!
Dzikie zwierzęta nader często powodują straty w uprawach i stadach gospodarskich. Dlatego informacje o ich populacjach są ważne dla rolników. A wygląda na to, że gospodarze muszą brać pod uwagę także… szakale.
Te drapieżniki z rodzaju wilków kojarzą się nam przede wszystkim z filmów przyrodniczych poświęconych głównie Afryce, gdzie zamieszkują szakale pręgowane, czaprakowe czy etiopskie. Największe z tej rodziny - szakale złociste - występują w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji.
Szakal złocisty dziesiątkuje zwierzęta hodowlane na Węgrzech
O tym, że ma do czynienia z szakalem, od razu wiedział pracownik Nadleśnictwa Kwidzyn (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku). Mężczyzna udał się w miejsce, gdzie według informacji, którą tuż przed końcem ubiegłego roku otrzymali leśnicy, miał znajdować się "dziwny lis" lub "mały wilk".
Zwierzę było martwe i miało ślady walki. O tym, że jest to właśnie szakal, można było przekonać się po obejrzeniu zwłok. Cechą charakterystyczną tego gatunku są zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap.
Informację o tym niecodziennym znalezisku szybko przekazano do gdańskiej RDLP, regionalnego dyrektora ochrony środowiska, powiatowego lekarza weterynarii i Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży.
"Pracownicy IBS na podstawie zdjęć stwierdzili, że jest to szakal złocisty, choć należało jeszcze potwierdzić tę informację. Z prośbą o próbki tkanki i sierści odezwały się również inne instytucje: Uniwersytet Warszawski, Wydział Genetyki i Biotechnologii oraz Stowarzyszenie dla natury "Wilk". Po kilku dniach białowieski IBS potwierdził, że to na pewno szakal złocisty" - podaje serwis informacyjny Lasów Państwowych.
Wilki nie boją się już ludzi. Wchodzą nawet do zagród
Dalsze badania mają dostarczyć informacji o diecie tego osobnika oraz o tym, skąd tu przywędrował. Na dziś wiadomo, że był to ważący 14 kg samiec z pogryzionym ciałem. Prawdopodobnie przed śmiercią dopadły go wilki.
"Informacje o szakalach złocistych na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pojawiały się już na początku 2016 r. Okazało się, że w okolicach miejscowości Biała Góra, Benowo i Barcice, na terenie OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn, zaobserwowano sześć zwierząt. Wprawdzie nie udało się sfotografować drapieżników, ale obserwacje wielokrotnie się powtórzyły" - informują LP.
W Polsce - na zachodnich i wschodnich krańcach, m.in. na Polesiu i w Dolinie Biebrzy oraz w woj. zachodniopomorskim - pojedyncze osobniki tego gatunku obserwowane są od 2015 r.
Jak rozpoznać szakala? Ma krótkie, szorstkie futro o kolorze pomiędzy złotym a jasnożółtym, przechodzącym w brąz na końcach kończyn. Kolor zmienia się w zależności od pory roku i regionu zamieszkania.