Stopa bezrobocia przez miesiąc nie drgnęła
Według Głównego Urzędu Statystycznego w końcu listopada w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 313 tys. bezrobotnych, czyli nieznacznie więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,4 proc., czyli o 5,7 tys.), ale mniej niż przed rokiem (o 14,2 proc., czyli o 217 tys.).
Najniższa stopa bezrobocia była w województwie wielkopolskim - 5 proc., najwyższa w warmińsko-mazurskim - 13,9 proc. W porównaniu z październikiem zmniejszyła się w województwach łódzkim i mazowieckim (po 0,1 p.proc.), a zwiększyła w lubelskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim (po 0,2 p.proc.) oraz kujawsko-pomorskim, podkarpackim, zachodniopomorskim (po 0,1 p.proc.).
Bezrobocie w listopadzie najniższe od 25 lat
Stopa bezrobocia rejestrowanego zmniejszyła się jednak we wszystkich województwach. Najbardziej w zachodniopomorskim (o 2,3 p.proc.) i warmińsko-mazurskim (o 2,0 p.proc.), a najmniej na Opolszczyźnie 0,9 p.proc.).
W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy udział kobiet w końcu listopada br. był wyższy niż przed rokiem o 1,2 p.proc. i wyniósł 53,9 proc. Zwiększył się nieznacznie udział osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,1 p.proc., do 30,8 proc.).
Zmniejszył się za to udział osób dotąd niepracujących (o 1,4 p.proc., do 14,9 proc.) oraz absolwentów (o 0,6 p.proc. do 4 proc.). Podobnie jak wcześniej, prawa do zasiłków nie miało 86,4 proc. bezrobotnych.
Od stycznia do listopada przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5 mln 752 tys. osób, co oznacza, że było o 2,9 proc. wyższe od obserwowanego przed rokiem.