Stan zdrowia rolników pozostawia wiele do życzenia. Liczby nie kłamią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-02-2018,13:00 Aktualizacja: 04-02-2018,14:58
A A A

Instytut Medycyny Wsi w Lublinie przebadał w ciągu trzech lat blisko 10.000 rolników. Polscy gospodarze cierpią przede wszystkim na otyłość i nadwagę, nadciśnienie, problemy z kręgosłupem i tarczycą oraz boreliozę.

- Stan zdrowia rolników nie jest dobry. Ponad 75 proc. badanych boryka się z otyłością, w znacznej części jest to otyłość brzuszna. Wielu z nich ma nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe i sporo nieprawidłowości dotyczących tarczycy - mówi dr hab. n. med. Lech Panasiuk, dyrektor instytutu w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim".

zasiłek chorobowy, krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, niezdolność do pracy

Zasiłki chorobowe dla rolników. KRUS wyjaśnia zawiłości

Zasiłki chorobowe w podstawowym okresie (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e-ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS-ZLA) - przypomina Kasa...

Ekspert przyznaje, że największym problemem jest brak ruchu. - Osoby, które badaliśmy, mają bardzo mało aktywności fizycznej. Zmienił się bowiem charakter pracy w rolnictwie. Dziś większość prac wykonują maszyny - przyznaje.

Fatalne są też wyniki testów wydolnościowych. Poniżej normy były rezultaty ok. 90 proc. badanych rolników. Często sprawność fizyczna uniemożliwiała normalnie codzienne funkcjonowanie.

U wielu badanych stwierdzono chorobę niedokrwienną serca i poważne problemy z kręgosłupem, głównie w odcinku lędźwiowym, a także cukrzycę i alergie. Ale prawdziwą plagą stała się borelioza.

- U ponad 30 proc. gospodarzy stwierdziliśmy obecność przeciwciał, które mogą wskazywać na kontakt z bakterią lub nawet przebytą chorobę. Blisko 20 proc. badanych miała z kolei przeciwciała, które wskazują na to, że mogą chorować na boreliozę - tłumaczy dr Panasiuk.

Niestety, to efekt tego, że większość rolników rzadko korzysta z badań profilaktycznych, co opóźnia diagnostykę.
 

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij