Sprzedają przysmaki z żubra. Skąd to mięso na rynku?
Wprowadzenie mięsa żubrzego do obrotu jest nielegalne, ale podobno w sklepach i restauracjach na Podlasiu takie wyroby są klientom oferowane. Temat wypłynął podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa.
- Dociera do mnie coraz więcej informacji o tym, że w niemal każdej restauracji i punkcie sprzedaży wokół Białowieskiego Parku Narodowego oferowane są przetwory z żubra - mówiła posłanka Dorota Niedziela (PO).
Żubry chorują na gruźlicę. Stado zostanie odstrzelone?
Czy pani minister mogłaby wytłumaczyć, na jakiej zasadzie pojawiają się tak duże ilości mięsa i przetworów z żubra w tamtej okolicy. Czy w ogóle jest możliwość przetwarzania i sprzedaży takiego mięsa? - dociekała.
Małgorzata Golińska, wiceminister środowiska przypomniała, że w Polsce żubr jest chroniony, nie prowadzi się polowania i nie pozyskuje tego gatunku. A jedyna kwestia, która dotyczy zabijania żubrów, to odstępstwa od zakazów wynikające z wniosków składanych przez zarządców terenów.
- Te odstępstwa muszą być podyktowane ścisłymi warunkami, spełnieniem okoliczności zapisanych w ustawie, czyli m.in. gdy brak jest alternatywy przy stwierdzeniu chociażby choroby żubra. Tak zdarzyło się kilka dni temu. Wpłynął wniosek z Białowieskiego Parku Narodowego, w którym wskazano na stwierdzone u jednego z żubrów zapalenie napletka. I to odstępstwo od zakazu zostało wydane - wyjaśniała.
Posłana Niedziela zauważyła jednak, iż w przedstawionych komisji materiałach jest mowa o odstrzałach sanitarnych i redukcyjnych.
Wiemy, ile żubrów żyje w Polsce
- Rozumiem, że pani minister mówiła o sytuacji sanitarnego odstrzału. Natomiast chciałabym wiedzieć, czy są odstrzały redukcyjne i co wtedy się dzieje z pozyskanym mięsem żubra? Nie rozumiem, w jaki sposób pozyskują to mięso przedsiębiorcy, skoro wokół otuliny parku są oferowane przetwory z mięsa żubra. Czy jakakolwiek część z odstrzału może być przekazywana do handlu, czy do obrotu? - dopytywała dalej parlamentarzystka.
Zapowiedziała wystąpienie w tej sprawie do Inspekcji Weterynaryjnej, co też sugerowała wiceminister Golińska.
- Generalnie wprowadzenie mięsa żubrzego do obrotu jest działaniem nielegalnym. I tak, jak w ostatnio podpisywanej decyzji o odstępstwie od zakazu, o której mówiłam, tam wprost jest wskazane, że tusza powinna podlegać utylizacji. I tak się powinno dziać. Kontrola nie jest w zakresie ministra środowiska - odpowiadała wiceszefowa resortu.
Zapewniała też, że nie są prowadzone odstrzały redukcyjne, jak też komercyjne żubrów.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś