Spór o ziemię narasta. Prokuratura wchodzi do gry
We wsi Kamienny Most (pow. stargardzki, woj. zachodniopomorskie) pracownicy spółki Agromak obsiali gryką ponad 100 hektarów ziemi należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zdaniem rolników nielegalnie.
Gospodarze poinformowali o tym KOWR, którego pracownicy byli zmuszeni zniszczyć zasiew bowiem ośrodek chce wydzierżawić te grunty w przetargach dla rolników - informuje Polskie Radio Szczecin.
Jurgiel przedstawi spis miejsc do osiedlenia. Rolnicy boją się budowy CPK
Zgodnie z polskim prawem jeśli siew wzejdzie, nie można go już zaorać i ten, kto posiał musi zebrać plon. To tzw. bezumowne użytkowanie państwowych gruntów.
Rolnicy z Chociwla mają obawy, że sytuacja może się powtórzyć. - Oni by bezprawnie uprawiali, a my dalej zostalibyśmy bez ziemi. Każdy rolnik, który widzi takie coś, jest zdenerwowany - mówią.
- Nie ma zgody na bezumowne użytkowanie gruntów - przekonuje z kolei Jan Białkowski, dyrektor KOWR w Szczecinie Jan Białkowski. Zapewnia, że gospodarze mogą liczyć na pomoc w takich przypadkach.
- W tej chwili skala tych bezumownych użytkowań jest marginalna w stosunku do tego, co było. Pamiętam, że w latach 2013-14 bezumowne użytkowania sięgały nawet 16 tys. hektarów w województwie - dodaje.
Przedstawiciel spółki Agromak oficjalnie nie chciał komentować sprawy. W rozmowie z rozgłośnią dodał jednak, że spółka będzie dochodzić prawa własności do ziemi w sądzie. Sprawą zajmuje się także prokuratura.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Polskie Radio Szczecin