Sok nie zawsze jest "świeżo wyciśnięty"
46 podmiotów trafiło w czwartym kwartale ubiegłego roku pod lupę Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w ramach kontroli jakości oferowanych na rynku soków i nektarów.
W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 55 partii. Z uwagi na niezgodną z deklaracją barwę zakwestionowano tylko jedną z nich, co stanowi zaledwie 1,8 proc. całości.
"Bez GMO" tylko na opakowaniu. IJHAR-S sprawdza produkty
"Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 54 partiach, z czego 4 zakwestionowano (7,4 proc.). Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły zawyżonej (w stosunku do deklaracji producenta) zawartości substancji rozpuszczalnych, kwasowości i pH" - poinformowała IJHAR-S.
Jak zwykle w ramach takich kontroli najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania produktów. Zweryfikowano je w przypadku 82 partii soków i nektarów, z czego w 25 stwierdzono nieprawidłowości (30,5 proc.). Dotyczyły m.in.:
- zamieszczenia niedozwolonych informacji odnoszących się do składu (np. "bez konserwantów, barwników, aromatów i dodatkowego cukru")
- podawania informacji wprowadzających w błąd odnośnie metod wytwarzania i produkcji (np. "świeży sok jabłkowy", "świeżo wyciśnięty", "niepasteryzowany")
- braku informacji o sposobie przetworzenia ("pasteryzacji") lub podania jej w nieodpowiednim miejscu (nie w nazwie produktu)
-
podania niezgodnie z przepisami informacji o dacie minimalnej trwałości, warunkach przechowywania, ilości nominalnej i wartości odżywczej
Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś