Silne regiony to klucz do rozwoju obszarów wiejskich
Określenie rdzennych potencjałów poszczególnych regionów jest kluczem do ich rozwoju - przekonuje Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa.
Przedstawiając aktualizację Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2020 z perspektywą do roku 2030, polityk przypomniał, że w ubiegłym roku wojewodowie powołali do życia zespoły analizujące szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich.
"Pakt dla obszarów wiejskich" będzie gotowy do końca roku
Zespołami kierują dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego. - Zadaniem tych zespołów jest określenie słabych i mocnych stron konkretnego regionu - wyjaśnił.
Zaznaczył, że oznacza to odejście od dotychczasowego schematu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego na rzecz zrównoważonego. - Rozwój obszarów wiejskich dotyczy całego kraju i zależy nam na włączeniu do niego małych miast i miasteczek, obszarów wiejskich i peryferyjnych tak, aby ten rozwój był właśnie zrównoważony, harmonijny - podkreślił wiceminister.
Zdaniem Zarudzkiego "dokonanie analizy i wybranie priorytetów pozwoli na najefektywniejsze wykorzystanie wszelkich dostępnych środków finansowych, tych unijnych, i tych krajowych".
Jak mówił, rozwój terytorialny opiera się na czterech filarach - opłacalności produkcji rolnej, jakości życia na obszarach wiejskich, pozarolniczych miejscach pracy i sprawnej administracji rolnej.
Planowanie wydatków na rozwój obszarów wiejskich trwa zbyt długo
16 wojewódzkich zespołów opracuje własne programy rozwoju uwzględniające mocne i słabe punkty oraz wykorzystanie wszelkich możliwych źródeł finansowania i to z perspektywą do roku 2030. Celem prowadzonych prac jest określenie rdzennych potencjałów oraz identyfikacja potrzeb rozwojowych obszarów wiejskich i sektora rolno-spożywczego w województwach.
W wyniku prac każdego z zespołów powstanie dokument, który zostanie przekazany jako wkład do opracowywania nowych lub aktualizacji obecnych Strategii rozwoju danego województwa.
Prace nad dokumentem pozwolą w większym stopniu włączyć społeczności lokalne i regionalne w dyskusję o przyszłości i oczekiwaniach Polaków odnośnie realizacji polityki krajowej, regionalnej i unijnej (w tym po 2020 r.).
Jak przypomniał wiceminister, dotychczas na rzecz rozwoju wsi prowadzone były zarówno prace wewnątrzresortowe, międzyresortowe oraz regionalne.
Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu obszarów wiejskich
W resorcie utworzono m.in. Zespół ds. aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020 (2030) oraz opracowano sprawozdania z realizacji strategii za lata 2015-2016 z elementami oceny.
Otrzymano zgodę na odstąpienie od opracowania Strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Ponadto instytuty, MRiRW i MGMiŻŚ opracowały aktualizację wybranych treści diagnozy Strategii. Zlecono także i opracowano dwie ekspertyzy w zakresie budżetów gmin i demografii.
W regionach, oprócz utworzenia zespołów analizujących szanse i zagrożenia oraz potencjalne kierunki rozwoju obszarów wiejskich, nawiązano współpracę z Głównym Urzędem Statystycznym w zakresie szkoleń regionalnych dla członków zespołów wojewódzkich.
Opracowano też część diagnostyczną regionalnych analiz szans i zagrożenia oraz potencjalnych kierunków rozwoju obszarów wiejskich.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś