Setki dzików do odstrzału. Za dużo szkód w uprawach
W związku m.in. z rosnącą wartością odszkodowań za szkody w gospodarstwach rolnych Sejmik Województwa Śląskiego w Katowicach zgodził się na odstrzał redukcyjny 600 dzików.
Uchwała została przyjęta przez sejmik, przy sprzeciwie części opozycji. Projekt uchwały, którego nie było w pierwotnym porządku obrad, zgłosiła Beata Białowąs, członek zarządu woj. śląskiego.
Płot na granicy województw zatrzyma dziki?
Jak wynika z uzasadnienia projektu uchwały, samorządowcy i mieszkańcy z powiatów będzińskiego, zawierciańskiego, tarnogórskiego i myszkowskiego sygnalizowali samorządowi województwa narastający problem związany z rosnącą populacją dzików.
"Zagraża to zdrowiu i życiu ludzi, ponieważ gromady dzików wkraczają na tereny zurbanizowane miast i gmin, niszcząc tereny zielone oraz uprawy rolne, zwiększa się również liczba kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt, a także następuje niekontrolowane przemieszczanie się dzika do obwodów, w których prowadzona jest prawidłowa gospodarka łowiecka" - napisano w uzasadnieniu.
Wskazano, że od 2018 r. wzrasta tendencja liczby tzw. szkód łowieckich w gospodarstwach rolnych na terenie wymienionych powiatów. W 2018 r. wypłacono tam odszkodowania za szkody wyrządzone m.in. przez dziki w wysokości 145,7 tys., a w ub. roku - 377,6 tys.
"Na obszarze tym nie jest możliwe prowadzenie gospodarki łowieckiej, ponieważ WSA w Gliwicach w wyroku z 20 lipca 2016 r. (…) stwierdził nieważność uchwały Sejmiku Woj. Śląskiego z 21 stycznia 2013 r. w przedmiocie ustanowienia obwodów łowieckich w części dotyczącej obwodów łowieckich nr 85, 86 i 97" - wyjaśniono uściślając, że z tego powodu obwody te prawnie nie istnieją.
ASF zabija dziki, a ich populacja rośnie
Przypomniano, że jeżeli zwierzęta stanowią nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka, ustawa o ochronie zwierząt dopuszcza działania mające na celu ograniczenie ich populacji. Miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji określa wówczas uchwałą regionalny sejmik.
Odstrzał 600 dzików należy prowadzić zgodnie z przepisami regulującymi okresy polowań na zwierzęta łowne, przy uwzględnieniu szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz.
Odstrzału dokonają myśliwi posiadający odpowiednie uprawnienia wskazani przez PZŁ. Tusze odstrzelonych zwierząt zostaną sprzedane w punktach skupu, a środki ze sprzedaży trafią na rachunek wskazany przez wojewodę śląskiego.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl