Rząd zajmie się projektem zmian w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej
Rząd ma zająć się we wtorek projektem uchwały w sprawie przyjęcia zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 - wynika z opublikowanego w piątek porządku obrad Rady Ministrów. Zmiany mają m.in. uwzględnić postulaty beneficjentów dopłat rolnych.
Celem wprowadzenia zmian do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 jest "odpowiednie doprecyzowanie i dostosowanie PS WPR 2023–2027 do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej" - poinformowano w założeniach projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Inwestycje odtwarzające potencjał gospodarstw – więcej czasu na wnioski
MRiRW wskazało, że za koniecznością zmian przemawia m.in. doświadczenie z pierwszych naborów wniosków o dopłaty rolne oraz konieczność ich uelastycznienia ze względu na postulaty beneficjentów. Projekt przewiduje też zmiany, które mają przyczyniać się do poprawy efektywności wydatkowania i wykorzystania środków.
Jak zaznaczono w założeniach, uchwała stanowi podstawę dla ministra rolnictwa do prowadzenia negocjacji z KE w sprawie propozycji zmian w PS WPR 2023-2027 oraz do wprowadzenia zmian w zakresie wynikającym z przebiegu negocjacji z KE.
Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w częściach Planu Strategicznego dotyczących interwencji w zakresie tworzenia i rozwoju organizacji producentów i grup producentów rolnych, rozwoju współpracy w ramach łańcucha wartości w gospodarstwie, poprawy infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji owoców i warzyw, poprawy wyposażenia technicznego wykorzystywanego do dostaw produktów na rynku owoców i warzyw, działań na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu i współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś